С „Дон Жуан” от Моцарт започва фестивалът, който носи името на гениалния композитор. Спектакълът ще представи трупата на Русенската опера под палката на Мартин Пантелеев. „Моцартови празници” ще се проведат за десети път в град Правец. Те ще приютят различните изкуства от 13 до 17 август на три сцени.Подробности запрограмата на събитието научаваме от артистичния му директор – оперната певица Христина Ангелакова:
„Винаги с любопитство съм се интересувала от симбиозата между театър и опера – разказва тя. – Искаше ми се това да присъства на сцената на фестивала в Правец. Идеята получи перфектна концертна разработка от диригента Иван Ангелов. Започвайки от „малката история” на Пушкин, вдъхновила Римски-Корсаков, който написва едноактната опера по това заглавие. Преминавайки през филма „Амадеус”, който мнозина свързват именно с историята за съперничеството между Моцарт и Салиери. Така по пиесите на Пушкин и Питър Шафър се роди премиерният музикално-театрален спектакъл „Моцарт и Салиери”. Радвам се за младите участници в това заглавие. Те ще пеят и играят на сцената, наред с известните актьори Камен Врачански и Асен Блатечки. Този спектакъл се подготви съвместно с Русенската опера с прекрасния режисьор Бина Харалампиева. Нейният прочит е интересен и мисля, че ще се хареса на публиката.”
Специален гост на „Моцартови празници” е италианската оперна прима Бруна Балиони. Световноизвестното мецосопрано ще проведе в Правец майсторски клас за млади певци, който ще завърши с концерт на участниците в него. В дните на фестивала ще бъдат прожектирани кадри от спектакли, играни от Бруна Балиони на световните сцени. Оттам е и контактът й с Христина Ангелакова. „Отдавна се познаваме, от периода, в който започвахме кариерата си. Тя вече беше пяла в Миланската „Ла Скала”, когато аз правех първите си стъпки там. Познавам нейното майсторство на певица. Тя е човек, който може много да даде на младите, затова я поканих да направи майсторски клас тук.”
Снимките са предоставени от организаторите на фестивала
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..