Политическата криза, която дълги месеци разтърсваше България, намери своето логично и естествено разрешение с разпускането на Народното събрание и насрочването на извънредни парламентарни избори за есента. Финансовата криза обаче, която съпътстваше и допълнително усложняваше и подхранваше политическите трусове и катаклизми, все още изглежда далеч от своята развръзка. Така и не стана ясно необходима ли е ревизия на държавния бюджет за тази година и страната заплашена ли е от фалит или не. Така и никой не разбра дали затворената и поставена под особен надзор Корпоративна търговска банка, четвъртата по активи в България, е неплатежоспособна и ще бъде фалирана или пък подлежи на оздравяване. От всичко това обаче стана ясно, че престижният имидж на България като една от най-стабилните във финансово отношение страни в Европейския съюз, като страна модел за пестелива и разумна финансова държавна и корпоративна политика е сериозно накърнен.
Причините за неблагополучията и проблемите във финансовата сфера са много, но основната е може би дискредитирането и липсата на минимално необходимото доверие в официалните институции и власти. А доверието, когато става дума за пари, е най-ценният актив и без него не може да съществува никаква стабилна финансова система. Българската централна банка беше преди кризата с Корпоративна търговска банка една от малкото публични институции, в която българите имаха доверие. Противоречивите, колебливите и закъснелите й мерки за решаването на този проблем обаче значително понижиха степента на доверие в нея, като някои експерти дори я обвиниха, че самата тя доста е допринесла за краха на търговската банка и разклащането на банковата система в страната. Престижът и авторитетът на централната банка спаднаха до такава степен, че самата тя вдигна ръце, развя бялото знаме и реши в разгара на най-ваканционния летен месец август да моли за спешна помощ от Международния валутен фонд. Защото отправената покана от управителя на централната банка Иван Искров в края на миналата седмица до шефа на отдела за парични и капиталови пазари на Фонда Хосе Виналс за извънредна инспекция на българските финанси не е нищо друго освен признание за собственото безсилие и за загубата на авторитет. А до идването на власт на новите управляващи в края на октомври едва ли и публичните финанси ще бъдат ремонтирани и оздравени. Дори и ако сегашното служебно правителство разкрие, както амбициозно обещава, истината за тяхното състояние.
Няма съмнение, че една обективна, професионална и компетентна външна проверка и оценка на финансите на България от страна на Фонда ще бъде полезна и ще може да послужи за вземането на подходящи и адекватни мерки за решаване на проблемите в страната. За разлика от другаде по света, в България МВФ е една уважавана институция и на нея не се гледа като на защитник и проводник на интересите на световните господари и едрия капитал. От тази гледна точка има всички изгледи, ако въобще Фондът се съгласи да свърши работата на правителството и на БНБ, неговите препоръки да бъдат посрещнати добре както от експертите и политиците, така и от гражданите. Остава обаче въпросът защо отново сами не можем да подредим собствената си къща и да сложим ред в собствения си двор.
За едно кафе на брега на Бяло море и обяд с морски деликатеси пристигнаха стотици българи след отваряне на границата. За една разходка до Солун без опашки по границите, коментират нашите сънародници, които вече пият кафе на слънце при температури 18..
Очаква се от 2 януари по границата на България с Турция да бъде разположен международен полицейски контингент със 100 служители от България, Австрия, Румъния и Унгария. През декември българският служебен вътрешен министър Атанас Илков заяви, че след 1..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10, 20, 50 и 100 лв., без определен тираж, съобщи БНБ. Цената на монетата с номинал 10 лв. при пускане в..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните..