Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успение Богородично и празничното въздигане на хляба – Панагия

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Днес отбелязваме един от най-тачените летни християнски празници Успение на Пресвета Богородица. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния си път. Преди да отиде в небесното царство, при своя син Иисус, Пресвета Богородица се прощава с апостолите, които пристигат при нея от далечните земи, където проповядвали. В памет на това събитие църквата определя на този ден, 15 август да се отслужва тържествена Света литургия. В църковния календар, това е най-големият православен празник, посветен на Богородица. Затова в нейна чест в манастирите и храмовете из страната, носещи името й се правят курбани за здраве и благословия. По традиция в Троянския манастир „Успение Богородично” лично българският патриарх Неофит отслужи тържествена литургия по случай храмовия празник на светата обител. След тържественото богослужение се извършва и т.нар. Панагия или въздигане на хляба. Този обичай е на особена почит в кюстендилския край, където по традиция жените извършват обредно замесване на богородичния хляб. Още за ритуала ще чуем от Димитринка Укалска, началник отдел „ Култура и духовно развитие” в община Кюстендил:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17