Целта на проекта е да се даде възможност на сънародниците, които имат желание, да упражнят при нормални условия правото си на глас. Без да им се налага да пътуват стотици километри или да чакат с часове на опашки. „При оптимално изпълнение на проекта се очаква между 200 000 и 350 000 българи извън страната, над половината от които в страните от ЕС и САЩ, да могат безпроблемно да упражнят правото си на глас”. Това е програмата максимум на организаторите.
Инициаторите на проекта са си поставили за задача да се отворят достатъчно на брой изборни секции в населените места по света, в които живеят български граждани. Според тях, за нормално протичане на изборния процес е необходимо броят на гласуващите в една секция да не надминава 500. Изчисленията показват, че при наличие на над 1 милион потенциални български избиратели извън страната и разумен брой от около 500 гласуващи в секция, са необходими минимум 2000 изборни секции в чужбина. От избори 2001 насам, максимумът секции, разкривани в чужбина, е бил 342 и е реализиран през 2005 г. Оказва се, че българските избиратели по света са физически ограничени да упражнят правото си на глас. Това е една от причините за ниската избирателна активност извън страната, която при тези условия на практика не може да надмине 15%.
В портала „Инициативи за България” има разработена специална карта на изборните секции в чужбина и тяхното географско разположение. Тези наши сънародници, които искат да бъде открита избирателна секция, удобна за тях, могат да попълнят специален формуляр, който може да бъде открит в сайта.
Временните обществени съвети на българите в чужбина разчитат на сътрудничеството на Министерството на външните работи, Държавната агенция за българите в чужбина и другите държавни институции, работещи с българите по света.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..