Може ли древнокитайското изкуство фън шуй да подобри здравето ти и да те направи по-пълноценна и щастлива личност? Един от начините да разбереш това е ако отседнеш за няколко дни в сърцето на Троянския Балкан и по-точно в екоселище Азарея. Тук всичко е подчинено на естетиката, която привежда в хармония законите на Земята и небето или с думи прости, ще заживееш в съзвучие със себе си и околната среда. Така поне обещават стопаните на уникалното за страната ни експериментално селище.
Азарея – името му е звучно, предполага се, че идва от езика на древните траки. С него нашите предци наричали съзвездието Голяма мечка, а самата дума означавала „сияйна, светеща, блестяща”. И наистина, погледнато отвисоко миниселото, с подредените в кръг къщички, странно наподобява разположението на звездите в съзвездието. Неволно съвпадение ли е това? Оказва се че не! Защото в Азарея нищо не е случайно. Всеки един детайл в него е съобразен с познанията на древните за съхранение на положителната енергия. Като се започне от самите къщички. „Чрез средствата на архитектурата и строителството създадохме място, което да въздейства на здравето, творческия потенциал и психиката на хората” – обяснява строителният инженер Светослав Вълчев, който стопанисва селото. Според него в голяма част от панелките, които обитаваме, преобладава бетонът и едроплощеният кофраж. Но се случва, строителният материал, от който са изградени домовете ни, да съдържа радиационни и други вредни за здравето ни частици, за които дори не подозираме. Затова често се чувстваме некомфортно в бетонените си клетки и изпитваме потребност да избягаме навън, сред природата. Стопаните на селището търсят решението именно в природата и най-вече от познанията на древните за енергийните връзки между Земята и небето.
Прабългарите са живеели в шатри, ескимосите – в иглута, индианцте от Северна Америка – във вигвами. А какво да кажем за пирамидалните конструкции в Египет? Нашите предци определено са били наясно как да строят и какви пропорции да спазват. И всичките тези конструкции са с кръгла или конусовидна форма, подобно на шестте къщички в Азарея. Въпросните дървени къщурки са разположени в кръг около малка пирамидална структура в центъра на селото. Според строителите въпросната конструкция създава условия за усилване на космическите сили с цел да се неутрализират вредните техногенни излъчвания. Освен това в къщите са поставени самородни планински кристали. Смята се, че тези скъпоценни камъни създават по-добра симбиоза между земната и космическата енергия. И още:
„Това е малко екоселище, в което сме вкарали принципи от фън шуй, на ведическата наука за ситуиране на сградите и използване на терена, както и знанията за пирамидите” – обяснява Светослав Вълчев. „И ефектът е следният – човек, когато влезе тук, вижда че е интересно, нестандартно, красиво, но това е само външната форма. Най-интересното е, че хора, които прекарват по-дълго време, споделят, че се чувстват много добре, че усещат подобрение в здравословното си състояние. Ние сме подлагали нашите гости на различни изследвания на енергийното им поле и всички те показват, че се нормализира енергийната система на човек и започва мощно отпушване на енергийни меридиани на неговата т. нар. чакрова система. Всичко това е предпоставка за лечение на евентуални здравословни проблеми, на дисбаланси в организма и пр.”
Азарея се намира край село Горно Трапе в сърцето на Балкана, далеч от големите градове и промишлени замърсители. Сутрин се събуждаш от строен птичи хор. През летните жеги тук е приятно и прохладно, а въздухът е пропит с аромата на борова смола. Наблизо криволичат горски пътеки, които разкриват красиви, недокоснати от човешка ръка планински кътчета. Освен това в селището се провеждат оздравителни семинари и курсове по природосъобразен начин на живот. Гостуват специалисти от цялата страна, за да изнасят лекции на различни теми. Хората се обучават на йога, бойни изкуства, медитативни практики, здравословно хранене… Идеята е не само да дойдеш тук, за да релаксираш сред красотите на Троянския Балкан, но и да научиш нещо за себе си и света, който те заобикаля. Само така ще преосмислиш житейските си приоритети и може би ще преодолееш инерцията, която те тегли неизвестно къде в инфарктното ти градско битие. А в наши дни все повече хора се отварят за такъв вид туризъм, при който се акцентира върху грижата за собственото здраве. Именно това е бъдещето, а не само „прескачане” от един жилищен бетонен комплекс в друг почивен бетонен комплекс и обратно – убеден е Светослав Вълчев. И допълва, че някои от гостите на екоселището преживяват истински душевен „катарзис” и поемат по нов житейски път, насочен към духовните ценности.
Снимки: Венета Николова
В Деня на отворените врати – 15 юни, за пръв път пред посетителите на Музея на мозайките в Девня ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през 2023 година. Става въпрос за глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от..
Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..