Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духът на Съединението и българите по света

Виктор Хинов, Дарина Проданова, Божидар Чеков и Иван Николов
Снимка: личен архив

„Съединението прави силата” е великолепен пример за това, как усилията на различни професионални групи и различни слоеве от българското население са канализирани в една и съща посока. Особено значимо е мястото на българската интелигенция. Между другото до тогава, до когато интелигенцията не заяви в един глас какво трябва да се направи, защото тя знае, и не се превърне в естествен водач на обществените настроения, политиците са безпомощни.

Съхранили ли сме духът на Съединението и кои са ценностите, които днес сплотяват българите по света? Един въпрос, но с различни отговори от наши сънародници. Това, което ги свързва е, че творчеството е неделима част от техния живот.

Д-р Виктор Хинов от Чикаго, САЩ, е лекар по образование и писател по призвание. Започва да публикува разказите си от 2007 г. Част от тях вече са събрани в първата му книга „Разкази от оня свят“. Духът на Съединението д-р Хинов търси и в себе си, и в околните. Може би, като ви кажа къде духът на Съединението го няма, ще ви бъде по-лесно да го намерите там където е.

Дарина Проданова вече 16 години живее в Чикаго. В този град тя получава и своето академично образование по литература. Интересува се и от музика и фотография. Пише разкази и стихове на английски и български. Тя е убедена, че любовта към Родината и жаждата за знание обединяват българите по света. Не случайно част от времето си посвещава на децата от българските училища в Чикаго. Там търси таланти, снима филмчета. Освен това е изкушена и от театралното изкуство.

Божидар Чеков се установява в Париж, Франция, през 1968 г. За първи път се връща в България след 23 години. Независимо, че е утвърдено име в хартиения бизнес, той е творец по душа. Дълги години се занимава с журналистика. В България има издадени три книги. Днес е председател на сдружението „ДА“ - Демократична Алтернатива, което се е посветило на обединението на българите от чужбина чрез нов избирателен закон. Никога България не е била толкова разединена, както е днес. Бих искал българите да се замислят върху начина, по който бихме могли да ползваме примера на нашите предци. Защото само обединени можем да бъдем силни. Има един начин, за който аз се боря от години. Това е представителност на българите от чужбина в българския парламент.

Иван Николов от Босилеград е български поет, публицист и общественик. Той е председател на Българския културно-информационен център „Босилеград“. Иван Николов е сред най-активните защитници на правата на българите вЗападните покрайнини. Духът на Съединението е духът на България. Явно сме го съхранили до сега. Този стремеж за сплотяване на българския народ, не само върху неговите исторически и етнически територии и постигане на заветната мечта за национално обединение, не ни е напускала никога. Независимо от критичните ситуации, в които сме се намирали, вероятно се намираме и сега.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България е първа в ЕС по дял на хората в риск от бедност

През 2024 г. 93,3 милиона души в ЕС (21,0% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. По този показател България заема първото място с 30,35%, или..

публикувано на 30.04.25 в 15:14

Патриарх Даниил: Предметът "добродетели и религии" в училище не е индоктринация

Чрез въвеждането на предмета "Добродетели и религии" в училище не се цели индоктринация и вцърковяване на децата, а запознаване и образоване. Защото вярата е нещо лично, каза за БНТ патриарх Даниил. Вярата не е нещо, което може да се получи с..

публикувано на 30.04.25 в 09:49

Поставиха паметна плоча на Любен Каравелов в сръбската столица

Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в Белград. Любен Каравелов живее в Сърбия в период от 1867 до 1869 г. В Белград се жени за сръбкинята..

публикувано на 30.04.25 в 09:39