„Тази година афишът е богат, като основната идея в него е да покажем взаимодействието между различните жанрове. Постарали сме се да подадем ръка на джаз, поп, дори и рок музиката. Всичко ще бъде поднесено с вкус и на високо ниво, като опит да погледнем от друг ъгъл към музикалното изкуство. Наред с родните изпълнители, сме поканили артисти от Русия, Турция, Румъния, Южна Корея, Швейцария и Канада. В три вечери ще представим класика, джаз и фолклор. „Барок и джаз” е програмата, която ще изнесат Антони Дончев – пиано и Валентин Геров – виола. За първи път на фестивала в Габрово ще участва вокален ансамбъл „Спектрум”, който със своите изпълнения се вписва чудесно в нашата идея. Концертът със солист Йълдъз Ибрахимова, е в памет на Манол Цоков – джаз пианист и диригент на оркестър „Габрово”. В него ще бъдат представени пиеси и на екстравагантния авангардист Джон Кейдж – американски композитор, философ, поет, художник… Саксофонен квартет „Квазер” от Канада ще изпълни композиции от поливалентния Франк Запа. По традиция имаме и съпътстваща фестивала изложба. Тази година е документална и е на младата Росина Пенчева. Тя ще направи сесия, за да покаже как се подготвя една фотографска изложба. Затова носи и името „Работно заглавие”. Публиката „ще влезе” в нейната творческа лаборатория.”
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..