Музиката, и по-специално джазът отвежда Влада Томова в известния колеж „Berklee College of Music” в Бостън. Там, далеч от родината си тя преоткрива за себе си българския фолклор. Започва да слуша записи на „Мистерията на българските гласове”, да се учи от народните певици Янка Рупкина и Кремена Станчева. И представя пред колеги и приятели своя поглед към фолклора ни. „Мисля, че корените са в основата на същността на човека и върху тях трябва да градим”. Тези думи на Влада Томова имат своето реално измерение – „Балкански приказки”. През септември албумът бе представен в Дюкян Меломан в София и на винил. Минути преди събитието Влада Томова разказа специално за Радио България:
Влада Томова е емоционална, на сцената и в живота. „Всеки ден носи вълнуващия дар на изненада, близост, откритие” – казва тя и ни представя още едно кътче от своя музикален свят. Това е първият съвместен проект на Влада със съпруга й, американския композитор и китарист Chris Rael. На акустичните репетиции присъства и малкият им син, който се влюбва в перкусиите, а днес вече на 4 години знае и пее песните от албума „Лазарска роза”.
„Лазарска роза” е един красив албум – разказва Влада Томова. Той включва сефарадски песни – музиката на испанските евреи, които са се заселили около Средиземноморието и Балканите. В диска са обработени за ансамбъл от инструменти от различни краища на света. Идеята и аранжиментите са на моя мъж Крис. На корицата е снимка на роза, част от букет, който той ми подари. Оставих я във ваза и тя сякаш „възкръсна” – пусна корени, посадих я, порасна, цъфна, дори с три цвята едновременно… За съжаление не знаех, че трябва да отрежа цветове, защото корените на толкова младо растение още не са укрепнали. Както и на всеки един човек, това е добър аналог – първо трябва да имаш силни корени, тогава можеш да летиш нагоре и да цъфтиш. В този смисъл двата албума „Балкански приказки” и „Лазарска роза” за мен са връщани към корена и утвърждаване. Така се чувствам готова за нови цветове. Пожелавам на всички слушатели на Радио България, да се чувстват свободни, да мечтаят и да летят по всеки един възможен начин.”
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..