„Мирът и сигурността не са безплатни. Те имат своята цена и трябва да сме готови да я платим, за да ги гарантираме”, каза президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев при откриването на Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия (Crisis Management and Disaster Response Centre of Excellence – CMDR COE). Това е първата структура на НАТО на българска територия и част от мрежата от центрове за компетентност на Алианса. Изграждането му е плод на съвместните усилия на България, Гърция, Полша и Съюзното командване по трансформацията в Норфолк, щата Вирджиния, САЩ.
„Нито една държава, колкото и голяма и силна да е тя, вече не е самодостатъчна, изтъкна президентът. – Тя не може сама да гарантира своята сигурност. Това се отнася в пълна степен и за България. Ще бъдем винаги слаби, когато сме изолирани, и силни – когато сме интегрирани в достойното семейство на демократичните държави. Ще работим за по-силно присъствие в инициативи и проекти в рамките на НАТО и ЕС.”
Нестабилността и конфликтите в Украйна, Близкия Изток и Северна Африка променят средата за сигурност в Европа, създават общи предизвикателства пред държавите от НАТО и изискват общ отговор, отбеляза още Росен Плевнелиев. Според президента, освен заплахите и рисковете от асиметричен характер, съюзниците от НАТО трябва да са готови да противодействат ефективно и на новия „хибриден” тип действия за дестабилизация и противоборство. Държавният глава беше категоричен, че само в рамките на колективната система за сигурност и отбрана страните от НАТО могат да гарантират своята независимост и защитата на общочовешките ценности, демокрацията и върховенството на закона.
„Инициативите „Интелигентна отбрана”, „Свързаност на силите” и „Концепцията за рамкови държави” дават възможност на страните-членки да дадат своя принос за колективната сигурност чрез специализация и сътрудничество, продължи президентът. – Надявам се да бъдем по-активни в изпълнението на съвместни проекти, както и в изграждането на общи отбранителни способности с въоръжените сили на нашите съседите и партньори. България е водеща нация в изграждането на този Център и това е доказателство за нашите амбиции да бъдем активен участник в интеграционните процеси.”
Служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов, който също присъстваше на откриването, заяви, че натрупаният опит позволява центърът да бъде сериозен инструмент за усъвършенстване на сътрудничеството между НАТО и ЕС.
„Важно за нас, като българи и домакини на този център, е да демонстрираме нарастващите опит и експертиза между различните ведомства, организации – включително неправителствени, добави Шаламанов. – Основната цел на центъра е да подпомогне развитието в тази посока. Идеята България да специализира точно в тази област е свързана с желанието ни да има мост на сътрудничество и към ЕС. Управлението на кризи е обща отговорност и в региона, и в Европа. Натрупаният опит, включително и с ресора на българския еврокомисар Кристалина Георгиева, позволява този център да бъде сериозен инструмент за усъвършенстване на сътрудничеството между НАТО и ЕС”, посочи министър Велизар Шаламанов. Според него е необходимо да се увеличи броят на страните, които участват в центъра.
Центърът ще събира и анализира различни кризисни ситуации. Амбицията е поуките от българския опит и този на съюзниците от НАТО да подобри качеството на реакции. „Той не представлява оперативно звено, което реагира при бедствия и е в системата за управление на кризи. Това е клъстър, обединение на експертиза, база данни за случващото се не само в България, а и в Европа, за нуждите на България, Полша, Гърция в интерес на НАТО”, обясни неговият директор полковник Васил Русинов.
Предстои скоро Центърът да получи акредитация от Северноатлантическия съвет, което ще му даде международен статут.
Kонституционният съд образува дело за оспорване на резултатите от произведените избори за народни представители в 51-вото Народно събрание. В съобщение на сайта на институцията се посочва, че делото е образувано по искане на 58 депутати но 50-ото..
На 83-годишна възраст почина художникът Владимир Коновалов (1941 - 2024), съобщи Съюзът на българските художници (СБХ). Роден е в Лувен, Белгия. Владимир Коновалов е сред големите майстори на рисувания разказ в България. Член е на СБХ от 1976..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата столица на България, а чужденците се удивляват на архитектурата, съхранения дух и забележителните..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на българските училища "Кирил и..
В събота, минималните температури ще са между 2° и 3°, в София – около минус 2°. През деня ще е предимно слънчево. Преди обяд, на места в котловините и..
В неделя над повечето райони ще преобладава слънчево време. Ще бъде почти тихо. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около..