Преди седмица вицепремиерът Екатерина Захариева предупреди, че има вероятност България да бъде засегната от газова криза като тази в началото на 2009 г. Тогава, заради усложнени отношения между Москва и Киев, доставките на руски газ през Украйна спряха насред зима. Тази седмица опасенията бяха потвърдени и от министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов. За сериозността на проблема говори самият факт, че с него се занимава едно временно правителство, назначено за 2-3 месеца, с основна задача да подготви предсрочните избори, а не да се занимава със стратегически въпроси на държавата.
Над 90% от потреблението на газ в България се осигурява с транзит на руски газ през Украйна и наистина, както министър Щонов предупреди, дори ако доставките не спрат, а само намалеят, положението в страната ще стане много сериозно. Затова и властите предприеха спешни мерки за предпазванеот евентуална газова криза. Водят се преговори с Гърция, с която България вече има споразумения за получаване на газ при условия на криза. Вариантът обаче е палиативен, не само защото при криза самата Гърция ще изпитва недостиг от синьо гориво, но и защото цената му е по-висока, тъй като идва от терминали за втечнен газ. По-сериозна алтернатива са бъдещите доставките на азербайджански газ по така наречения Южен газов коридор. България вече има договор с Азербайджан за внос на 1 милиард кубически метра годишно от находището Шах Дениз, от 2020 г. нататък. Строителството на съответния газопровод обаче започна миналата седмица, а не са изградени още и интерконекторните връзки на България с Турция и Гърция, които са част от него. Алтернативата за доставки на азербайджански газ не е непосредствена, но София полага усилия да ускори осъществяването й. Свидетелство за това е подписаният миналата седмица между азербайджанската държавна компания СОКАР и „Булгартрансгаз” меморандум , по силата на който България би започнала да внася азерски газ още от 2016 г. в обем от 200-300 милиона куб.м годишно. Когато по Южен газов коридор тръгнат големи количества газ, тогава България ще може да изнася газ за северните страни през Румъния и Сърбия. А би могла да изнася дори и за самата Украйна, откъдето сега минава внасяният в България руски газ.
Прогнози на „Булгартрансгаз” показват, че догодина страната ще добива 800 милиона кубически метра собствен газ, а през 2016 г. – 1,3 милиарда кубически метра, което е около една трета от вътрешното потребление, при това на цена с 30% по-ниска от тази на руския газ.
Перспективите за разнообразяване на газовите доставки в средносрочен план може и да пораждат оптимизъм, но реална алтернатива на руските доставки към момента са само доставките на по-скъп газ през Гърция и ползване на относително малките вътрешни запаси от газохранилището в Чирен. Евентуална газова криза, съчетана с икономическа през задаващата се вече зима очертава пред България една изключително нерадостна перспектива.
Двудневен хакатон под наслов "Innovate VT", vol.2 ще събере млади таланти в Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново на 12 и 13 ноември, информира БТА. Главен организатор на събитието е институтът “Научноизследователска и..
Kонституционният съд образува дело за оспорване на резултатите от произведените избори за народни представители в 51-вото Народно събрание. В съобщение на сайта на институцията се посочва, че делото е образувано по искане на 58 депутати но 50-ото..
На 83-годишна възраст почина художникът Владимир Коновалов (1941 - 2024), съобщи Съюзът на българските художници (СБХ). Роден е в Лувен, Белгия. Владимир Коновалов е сред големите майстори на рисувания разказ в България. Член е на СБХ от 1976..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..