След дълго очакване българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели златните медали в многобоя на световното първенство в турския град Измир. Възпитаничките на Ина Ананиева изиграха без грешка и двете си композиции – с три топки и две ленти и с пет чифта бухалки. След дългоочаквания си успех в многобоя момичетата от българския ансамбъл спечелиха и сребърните медали на финала на три топки и две ленти и с това окончателно затвърдиха позициите си на най-добрите грации в света.
Ренета Камберова, Михаела Маевска-Величкова, Цветелина Найденова, Цветелина Стоянова и Християна Тодорова – това са имената на световните шампионки. България чака този успех близо 18 години. За последен път българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели златен медал на Мондиал в Будапеща през 1996 година. Титлата от Измир е десетият златен медал за страната ни при ансамблите – след 1969, 1971, 1981-89, 1995 и 1996 г. В едно от първите си интервюта след успеха старши треньорът на националния ансамбъл Ина Ананиева заяви, че в основата на спечелването на златните медали е фактът, че нейните възпитанички са представили много различни съчетания от всички останали участници на шампионата. „Много сме развълнувани и щастливи. Знаехме, че рано или късно ще вземем това, което ни се полага. От момента, в който започнах да работя с ансамбъла, моята главна цел на всяко състезание беше медал от многобоя, защото това е коронната дисциплина. Радвам се, че го постигнахме на това световно първенство, защото момичетата през цялата година показаха много стабилна игра на абсолютно всички състезания”, каза Ананиева.
Зад всеки световен успех стои, разбира се, много работа, съвкупност от много качества, психическа и физическа устойчивост, една добре планирана подготовка. В Измир всичко това сработи в решаващия момент. „Имаше представители на страни, които ни казваха „Най-накрая отново сте на върха”, сподели треньорката Ина Ананиева. А България наистина най-накрая се завърна на върха, където беше години наред в ерата на т.нар. „златни момичета”. Илиана Раева, Диляна Георгиева, Лили Игнатова, Адриана Дунавска – възпитаничките на легендарната треньорка Нешка Робева печелеха през 80-те и 90-те години всички възможни титли. Говореше се за „българска школа” в художествената гимнастика. След дълъг застой не само в гимнастиката, но и в целия професионален спорт в България, грациите на България отново са на трона. Пожелаваме им да останат там дълго.
Тази вечер фасадата на Националния дворец на културата в София ще бъде осветена в синьо в знак на солидарност с болните от пулмонална хипертония. Към световната инициативата, която насочва погледа към това тежко и често трудно диагностицирано..
В понеделник преди обед ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали...
Трети ден плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват. Въпреки че кметът Иван Алексиев е запознат с проблема, общината не е предприела действия за почистването им, съобщиха от Регионалната инспекция по..
"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се..
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио на ул. "Драган Цанков" № 4 има юбилей – 55 години от първата ѝ..
В "България днес" на 6 май – Гергьовден, слушайте: 07:07 – Защо на най- старата икона в България са изобразени св. Георги и св. Димитър заедно?..