Днес в България е ден на национален траур в памет на 15-те жертви от взрива в предприятие за производство на боеприпаси край село Горни Лом, Северозападна България. Националните флагове на всички държавни институции са свалени наполовина. Повечето политически формации обявиха, че се отказват от публичните прояви, планирани за днешния последен ден от предизборната кампания. Във връзка с трагичния инцидент патриарх Неофит отправи съболезнователно писмо до близките на загиналите.
Какво се случи...
По първоначалните данни на разследващите взривът е бил в 16,58 часа на 1 октомври. Ужасът в Горни Лом продължава. Всички работници, които са били на смяна в два от цеховете за утилизация във военния завод „Миджур” край видинското село, са загинали на място – 13 мъже и 2 жени. Цветан Антов, който е енергетик в завода край село Горни Лом, разказва: „Това, което видях, беше страшно. Всичко беше потрошено, нямаше врати, прозорци, единственото, което направих, е да спра електричеството. Нагоре не ме пуснаха да отида". Той отбеляза, че се е работело без почивка по 24 часа в денонощието на 8-часови смени. За да си получат парите, работниците е трябвало да гонят норма при поръчка за утилизация на гръцки противопехотни мини. „Всички знаехме, че е опасно, но всеки търси парче хляб. Безработицата в този район е голяма.”
А знаете ли какво е заплащането? Само 240 лева. Рискуваш живота си действително за къшей хляб.
Мините са били докарани в цеховете за преработка само ден преди трагедията. Доставени са директно от Гърция със 7 ТИР-а. Първо в единия цех са обезвреждани детонаторите им, след това във втория цех са рязани на струг и от тях е извличан тротилът. Според хората от Горни Лом в предприятието край селото са работили 50 човека. Трагедията е факт. Питаме се – човешка грешка или неспазване на законите и правилата за работа?
Повечето от жертвите са млади хора на възраст между 25 и 40 години.
Човешката болка е огромна. Екип от професионални психолози, доброволци към БЧК, се отзова веднага на мястото на трагедията, за да помогне на почернените семейства. Чуйте още от Цветелина Петрова, директор на БЧК – Видин.
В дните от 14 до 16 февруари събитие под мотото "Любов и вино" ще позволи на софиянци и гостите на столицата ни да съвместят нашенския празник на виното Трифон Зарезан и западния Свети Валентин, известен като "ден на любовта". То ще се провежда..
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" – мнението е на климатолога проф. Георги Рачев, с когото в "България днес" говорим за климатичната..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..