През първата половина на годината износът на български стоки и услуги за трети страни, т.е. за държави извън Европейския съюз, драматично е намалял с цели 12 процента. Това може да не звучи особено тревожно на фона на обстоятелството, че българската външна търговия е насочена предимно към държави от европейската общност, за които са предназначени 59 на сто от българските експортни стоки и услуги, като за останалия свят отиват 41 процента. Подобен извод няма обаче да отговаря на реалната действителност, тъй като слабото увеличение от под 3 процента на експорта за Евросъюза не е в състояние да компенсира този спад и в резултат на всичко това търговският баланс на страната е отрицателен.
Особено зависим се оказва българският износ от политическите фактори. Така например, вследствие на напрежението около Украйна и нестабилността в тази страна, българският експорт към нея е намалял с цели 70 на сто. Към това трябва да се добави и спадът от 7 процента на износа за Русия и то преди въвеждането на ембаргото за някои хранителни стоки.
Основни търговски партньори на България от групата на страните извън ЕС са Турция, Сингапур, Русия, Китай, Македония и Сърбия, които формират 54 процента от износа за трети страни. Но статистиката показва, че южната ни съседка Турция например е закупила през първата половина на годината с 30 на сто по-малко български стоки.
На какво по-конкретно се дължи резкият спад на българския експорт за трети страни? Особено на фона на факта, че тази група държави беше и е най-слабо засегнатата от световната финансова и икономическа криза и там са регистрирани най-високите темпове на икономически растеж. Това по-конкретно означава, че причината за намаленото търсене на български стоки не би следвало да се търси в спадналата делова активност на фирмите партньори.
Една важна причина е географската и културна отдалеченост на голяма част от тези страни, липсата на традиции и установени бизнес контакти. Структурният анализ на българския експорт показва от друга страна, че цели отрасли остават на минус за първото полугодие. Износът на храни и животни намалява, спада и експортът на суровини и горива. Лекият ръст на износа на готови продукти и машини се оказва неспособен да компенсира свиването на продажбите на тези стоки, които всъщност и най-много се търсят от страните извън ЕС.
България полага доста усилия да активизира и промени отрицателните тенденции в търговията си със страните от останалия свят. Един от фокусите на властите и на бизнес организациите пада върху усилията за активизиране на връзките с арабските и близкоизточните държави, като особени надежди се възлагат на необятния китайски пазар. Засега обаче повечето от инициативите в тази посока остават на равнището на заседания на междуправителствените комисии, посещения на официални и бизнес делегации и участия на панаири и изложения. Тоест осезаеми практически бизнес резултати все още се очакват. А те стават все по-необходими като се има предвид, че стопанската конюнктура в страните от евросъюза е още далеч от истинското икономическо оживление и растеж, което за българските износители означава по-малко търсене на предлаганите от тях стоки. Към това се добавя и изключителната конкурентност на европейските пазари, на чиито изисквания българските стоки и услуги невинаги успяват да отговорят по отношение на качеството, иновативността и цените.
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..
Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..
По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход. Румъния е подкрепила..
В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през..