Много събития изпъстриха календара на стрелците и белязаха с успех 2014 г. Такава е равносметката на Българския стрелкови съюз с председател действащият състезател Мария Гроздева – двукратна олимпийска и многократна европейска шампионка. Освен традиционните турнири за световната купа и Европейско първенство, тази година в Испания се проведе и Световно първенство, което в стрелбата се провежда веднъж на 4 години. Младият състезател Самуил Донков спечели първата квота за България за Олимпиадата в Рио де Жанейро през 2016 г., като зае 8 място на 10 м. пистолет на Световното първенство. Надеждата на България Антон Ризов завърши шести в дисциплината 10 м. пушка на Европейското първенство в Москва. Шампионката от младежките Олимпийски игри в Нанджинг Лидия Ненчева осигури за България и бронз при девойките в стрелбата на 25 м. пистолет на Световното първенство за младежи и девойки в Испания. И трениращият отскоро Александър Тодоров показа добри резултати при юношите – бронз от Европейското първенство в Москва, 4 място на Олимпиадата в Нанджинг, 5 място на световното първенство.
Ето оценката на Мария Гроздева за изминалата година:
„Безкрайно съм щастлива, че вече имаме олимпийска квота. Ще направим каквото зависи от нас за добрата подготовка на талантливия Самуил Донков за Олимпиадата, – обеща Мария Грозева. – Надявам се да вземем още квоти. Тази година като цяло беше много успешна за Българския стрелкови съюз. Антоанета Бонева спечели 3 медала от световни купи. Но имаше малшанс на Световното първенство, като зае седмо място. Ако беше шеста, щеше да е с квота. Но имаме още шансове – през 2015 г. има световни купи и европейско първенство, на които ще се раздават още квоти. Надявам се, че ще получим поне 4-5 квоти”.
„Имам силите и възможността да чуя химна от стълбичката”, – сподели Самуил Донков очакванията си от Рио-2016 г. А Мария Гроздева допълни:
„Искам да кажа за големия успех на Самуил Донков. Това момче не може да се отдаде изцяло на стрелбата. Тренира максимум 2-3 пъти седмично, защото обстоятелствата в живота го карат да работи като дърводелец в мебелна къща – доста трудна работа, от която ръцете му се натоварват. Ще правим постъпки да го военизират, за да може да се отдаде изцяло на тренировките. Той постигна голям успех, защото с толкова малко тренировки показа, че е голям талант и се пребори да влезе при мъжете във финал на Световно първенство”.
Веселин Петков, треньор на успешния български стрелец Антон Ризов, споделя, че сред проблемите в този спорт са липсата на тренировъчни бази и невъзможността да се тренира със съвременни електронни мишени.
„Изключено е да се направи нормална подготовка без електронни мишени. Особено за финалите, – подчертава Димитър Тодоров, спортен директор на Българския стрелкови съюз. – Ако Самуил имаше възможност поне половин месец да тренира с електронна мишена за финал, с неговите качества щеше да има медал от Световното първенство”.
Проблемът с мишените възниква след като раздираната от противоречия Българска федерация по спортна стрелба с председател Камен Шишманов е изключена от структурите на Българския олимпийски комитет, и на нейно място е приет Българският стрелкови съюз на Мария Гроздева. Но закупените с държавни пари мишени остават под катинара на Федерацията.
„Правим постъпки при министъра на спорта за закупуване на нови електронни мишени за 100 – 105 хил. евро, за да можем да работим, а в същото време 90 мишени, купени от държавата, стоят заключени в Българската федерация по спортна стрелба. Оттам първо ни поискаха наем от 5 300 евро, за да ги ползваме за месец и половина в подготовката за Световното първенство, а после се отказаха, защото нямали право на търговска дейност”, – разкрива Валери Григоров, личен треньор и съпруг на Мария Гроздева. Надяваме се, че държавата няма да търпи тази нелепа ситуация и ще се намеси в спора за благото на българския спорт. А също, че младите български стрелци ще имат възможността да докажат, че златното поколение в българската стрелба – двукратните олимпийски шампиони Таньо Киряков и Мария Гроздева, имат достойна смяна.
Снимки: БГНЕС
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..
В сряда , 6 ноември, в сутрешните часове на отделни места в котловините, равнините и по Черноморието видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са между минус 3° и 2°, в София - около минус 2°. През деня ще е слънчево. Максималните..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Град Елена, област Велико Търново, посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии ще демонстрират в съботния и неделния ден..