„През последните 25 години постигнахме много, защото избрахме посока, която ще следваме, но загубихме нещо много ценно - ориентирите си и рецепторите си за това що е родолюбие и има ли то място в глобалния свят“ , заяви вицепрезидентът Маргарита Попова по време на дискусията „България на бъдещето. Стратегия за българите в чужбина", проведена в рамките на Десетата световна среща на българските медии. Загубихме родолюбието си, защото се унесохме в разговори за галопираща икономика, която много лесно надхвърли националните граници, посочи тя. Темата, която днес ни събра, е уникална, коментира вицепрезидентът. На вашите плещи, освен на политиците, лежи огромната отговорност за темата за родолюбието, обърна се Маргарита Попова към присъстващите. Защото никой няма нито да повярва, нито да уважи държава, която няма собствена физиономия и не показва, че стъпва на историята, за да гради бъдещето си, посочи тя. Според нея родолюбието в глобалния свят е темата, която е най-актуална в днешния ден не само за нашата държава, но и за цялата ни съюзна общност. Маргарита Попова напомни, че разговорите по стратегията са започнали още през 2011 г., а в работата по документа активно са се включили представители на българските общности зад граница.Тя посочи, че за изпълнението на тази стратегия непременно трябва да бъде използван капацитетът на БАН и отбеляза, че научната общност може да бъде много полезна в тази посока. Предимствата ще бъдат за всички общности зад граница, ще държим гореща жаравата на тяхната надежда, че огнището тук е запалено и гори и има кой да мисли за тях - така вицепрезидентът образно обясни допълнителните ползи от стратегията. Маргарита Попова открои новата роля на българските и дипломатическите представителства по света и взаимодействието им с нашите сънародници в контекста на стратегията.
Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света е приета на правителствено ниво през юли 2014 г.
В дискусията се включиха и представителите на ДАБЧ – Димитър Владимиров, главен секретар и Кони Димитрова, които акцентираха върху някои от разделите на стратегията и отговориха на поставените въпроси. Дневният ред на срещата е предложен от самите представители на българските медии зад граница, уточни генералният директор на БТА Максим Минчев. Идеята за панела, свързан със стратегията е на сайта Еврочикаго от САЩ. Редакторът на сайта Мариана Христова акцентира върху ролята на Временните обществени съвети, които имат съществен принос в нейното създаване. Свое становище по темата споделиха и Иван Сотиров, който представя вестник „България днес“ – Чикаго, Максим Божилов – радиопрограма и вестник „Български хоризонти“ – Торонто, Евгени Веселинов – Лос Анжелис , Георги Донков – „БГ глас“, Австрия.
От печат излезе книгата "Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)" с автори проф. Петър Стоянович и доц. Ивайло Шалафов. Луксозното издание с над 650 снимки, повечето от които се публикуват за..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на "България днес", в което прехвърляме мост между религиозното знание и народните вярвания, обреди и..
В събота над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България ще има мъгла или ниска облачност, които до обяд в повечето места ще се разсеят. Минималните температури ще са между минус 6 и..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..
В брой 35 на предаването слушайте: Ново българско училище отваря врати в Италия (град Авелино) – интервю с Венета Ненкова, председател на..