Братята Владимир и Митко Митеви са сред най-известните съвременни изпълнители от Шоплука. Техният богат репертоар включва наистина уникални образци на местния двуглас. Родени са в село Владая, разположено в полите на Витоша, част от Столична община. И до днес живеят там. Владимир е секретар на читалище „Светлина”, Митко е общински служител.
„Толкова години са зад гърба ни, толкова концерти, събори, фестивали… Дойде време да се радваме и на книга, посветена на песните ни” – споделя Митко Митев и допълва:
Синът на Митко, Асен, също е музикант. Завършил е поп и джаз пеене и музикознание, в момента е вокален педагог. Той е участвал активно в събирането на материалите, подпомагал е и целия процес около създаването на книгата, посветена на братя Митеви.
„За първи път в печатно издание е поместен толкова подробен материал от техните творчески биографии – разказва Асен. – Описаните събития обхващат първите им изяви до началото на 2014 година. Повечето от концертите, за които се говори, са в чужбина – поредното доказателство за това колко популярен, обичан и високо ценéн е българският фолклор по света. В книгата има и подробен енциклопедичен раздел, който дава добра представа за етнографските особености на село Владая. Ще видите и богат снимков материал, в който са запечатани щастливи моменти от тяхната успешна концертна дейност, паметни срещи у нас и много други страни. Но за мен най-ценни са песните, дешифрирани и публикувани с нотни и словесни текстове. А също – анализите на техния ладов строеж, тонов обем, размери и т.н. Те са около 140 – хороводни, седенкарски, обредни и пр. Изданието е придружено от диск, записан специално. В него са събрани почти всички заглавия, споменати в труда на Виктория Захариева.”
Освен изкусни певци, братя Митеви са в основата на фестивал, основан по идея на Владимир през 2006 г. Той е посветен на семейната приемственост във фолклора и представя различни поколения непрофесионални изпълнители. На сцената във Владая пеят, свирят и танцуват цели фамилии – така, както някога хората са се веселили на всички лични и общоселски празници. „За съжаление, през тази трудна във финансово отношение година фестивалът няма да се състои. Но се надяваме, че ще получим подкрепа и традицията няма да се прекъсне” – споделят Митеви. Щастливи са, че представянето на книгата се превърна в събитие, което дълго ще помнят заради голямата почит и признание, засвидетелствано от известни изследователи на музикалния ни фолклор, както и от прочути български певци и инструменталисти.
Снимките са предоставени от изпълнителите
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..