Ние идваме от България, носим различен заряд – казва Иво. – В изявите си като музиканти представяме произведения от български композитори. Лондонският фестивал е естествено продължение на същата идея – да популяризираме нашата родна култура. През 2010 г. за първи път организирахме подобно събитие. Работата около него отне доста време и енергия. Първият концерт беше на хор „Мистерията на българските гласове” в „Qeen Elizabeth Hall”. Едва ли би могло да има по-добър състав и по-престижна зала за началото, което „материализира” нашата концепция. След две години беше открит Българският културен институт в Лондон, което даде съвсем различни възможности. Неговият директор Светла Дионисиева прие идеята с ентусиазъм и започнахме да работим заедно. Концертът, с който открихме тази година включваше само български произведения. За първи път правим подобна програма. При това в „Cadogan Hall” – престижната зала, в която изнася своите концерти Кралският симфоничен оркестър. Този състав, дирижиран от Мартин Пантелеев, поднесе цялата програма. В първата част прозвучаха произведения от Марин Големинов и две много красиви народни песни в авторски прочит на Георги Андреев, изпълнени от Ваня Ватралова-Станков. Чухме едно съвсем ново произведение от диригента Мартин Пантелеев и творба на Добринка Табакова, която набира все по-голяма популярност сред публиката по света. Втората част беше „запазена територия“ за Теодосий Спасов. Той изпълни свои произведения за кавал и симфоничен оркестър, импровизира. Свикнали с успехите на Теодосий, ние често забравяме колко уникално е това, което той прави в музиката си, основана на българския фолклор. Публиката го аплодира много дълго. С овации го обсипаха и музикантите от оркестъра още на сцената. Знаем колко трудно е да впечатлиш състав с толкова богата история, но Теодосий успя.
След това блестящо начало „летвата” беше вдигната много високо, продължава Иво Станков, но аз се надявам, че и с оставащите събития ще успеем да поддържаме това високо ниво. В Българския културен институт ще бъдат показани филми, театрални постановки. На първи ноември откриваме изложба на големите български художници Дечко Узунов и Георги Чапкънов. А на следващия ден представяме филма на Георги Командарев „Съдилището”. На 12 и 13-и ни гостува обичаната актриса Татяна Лолова , за да представим филм за нея. Пристига и продуцентът на лентата Георги Тошев. Посвещаваме няколко събития на големия български бас Борис Христов, за да дадем своя малък принос в отбелязването на 100-годишнината от рождението му. Нека припомним, че юбилеят е включен в календара на ЮНЕСКО и по цял свят почитат великия българин през цялата година.”
Програмата на фестивала може да видите тук
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на..