Тези дни прокуратурата, агенцията за национална сигурност и вътрешното министерство на България проведоха безпрецедентна по мащаби и решителност акция в пет града срещу проповядване на радикален ислям, предимно в ромски квартали. Имаше обиски в нелегални училища за проповядване на радикален ислям, иззето бе голямо количество литература, проверени бяха сигнали за предполагаеми поддръжници на „Ислямска държава”. Агенцията за национална сигурност успокои обществото с извода, че в страната няма пряка терористична заплаха, но уточни, че има заплаха от радикален ислям. Предвид тайната на разследването големи подробности не бяха оповестени, дори и от шефа на агенцията за национална сигурност на закрито заседание в парламента. Акцията обаче предизвика силен обществен и политически отзвук. В парламента бе поставен въпросът за създаването на ислямски институт в България, за да не става, както сега, български мюсюлмани да учат в ислямски университети на държави, където се изповядва нетрадиционен за България ислям. С идеята се солидаризира дори националистическа партия като ВМРО, но друга националистическа партия – „Атака” остро я осъди. Съобщено бе, че са направени предложения за законодателни промени, които да позволят задържаните за разпространение на радикален ислям да могат да бъдат осъждани и се очаква до края на януари те да бъдат приети. Действията на властите са разбираеми и логични. България е политически обвързана с коалицията срещу „Ислямска държава”, а и изпраща оръжие на кюрдската съпротива в Северен Ирак. По проблема има резолюция на ООН и много държави вече изпревариха България с подобни действия. Включително и на Балканите, като Косово и Македония например, където проблемът с радикалния ислям е аналогичен, но все пак различен. Разликата е там, че засега няма потвърден случай на български гражданин, който да е загинал или да се бие на страната на „Ислямска държава”, каквито случаи Косово и Македония имат. Няма такъв случай засега, но ако не се продължат мерките срещу радикалния ислям, който доказано използва на българска територия „Ислямска държава” като модел за подражание, със сигурност ще има.
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..
Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците..