Тези дни прокуратурата, агенцията за национална сигурност и вътрешното министерство на България проведоха безпрецедентна по мащаби и решителност акция в пет града срещу проповядване на радикален ислям, предимно в ромски квартали. Имаше обиски в нелегални училища за проповядване на радикален ислям, иззето бе голямо количество литература, проверени бяха сигнали за предполагаеми поддръжници на „Ислямска държава”. Агенцията за национална сигурност успокои обществото с извода, че в страната няма пряка терористична заплаха, но уточни, че има заплаха от радикален ислям. Предвид тайната на разследването големи подробности не бяха оповестени, дори и от шефа на агенцията за национална сигурност на закрито заседание в парламента. Акцията обаче предизвика силен обществен и политически отзвук. В парламента бе поставен въпросът за създаването на ислямски институт в България, за да не става, както сега, български мюсюлмани да учат в ислямски университети на държави, където се изповядва нетрадиционен за България ислям. С идеята се солидаризира дори националистическа партия като ВМРО, но друга националистическа партия – „Атака” остро я осъди. Съобщено бе, че са направени предложения за законодателни промени, които да позволят задържаните за разпространение на радикален ислям да могат да бъдат осъждани и се очаква до края на януари те да бъдат приети. Действията на властите са разбираеми и логични. България е политически обвързана с коалицията срещу „Ислямска държава”, а и изпраща оръжие на кюрдската съпротива в Северен Ирак. По проблема има резолюция на ООН и много държави вече изпревариха България с подобни действия. Включително и на Балканите, като Косово и Македония например, където проблемът с радикалния ислям е аналогичен, но все пак различен. Разликата е там, че засега няма потвърден случай на български гражданин, който да е загинал или да се бие на страната на „Ислямска държава”, каквито случаи Косово и Македония имат. Няма такъв случай засега, но ако не се продължат мерките срещу радикалния ислям, който доказано използва на българска територия „Ислямска държава” като модел за подражание, със сигурност ще има.
В новогодишната нощ, вместо причиняващите стрес на хора и животни фойерверки, Столичната община предлага Светлинно представление. Светлинните ефекти, част от програмата на празничния концерт на площад "Княз Александър I", са с грижа за децата,..
Подлезът на "Орлов мост", свързващ локалното платно на бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, беше напълно преобразен и превърнат в модерно, светло и вдъхновяващо пространство с репродукции на картини на стара София. В обновения подлез са..
Свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологически обекти в Европа, според авторитетния британски вестник The Guardian, сега попадна на страниците..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на..