В околностите на Свищов, известен с красивата си архитектура, туристите могат да се потопят в една отминала епоха. Земите край съвременния пристанищен център били обитавани още от дълбока древност. Но около 45 г. след Хр., върху развалините на древно тракийско селище, тук се установява римски легионен лагер. В него, заедно със семействата си, живеели ветерани от войните, търговци и занаятчии. Останките от някогашните крепостни стени, жилищни и административни сгради, улици, римски терми и дори раннохристиянски комплекс привличат всяка година хиляди туристи. Предполага се, че през IV-V век Нове се наложил като един от главните центрове на ранното християнство. По това време градът бил столица на краля на остготите Теодорих Велики, а първите богослужения на готски език били извършвани лично от готския епископ Вулфила. Наскоро античният град бе реставриран и консервиран по проекта „Нове – сърцето на легиона“ със средства от ОП „Регионално развитие“. Повече за уникалния археологически обект научаваме от зам. кмета на Свищов – Пламен Александров в интервю за Радио България:
Той е в тази част на античния град, където вече са приключили археологическите дейности. Това всъщност е било щабът на първи Италийски легион, т. нар. принципия. А до него е бил епископският комплекс, който е от по-късен етап – от IV-V век. Той включва голяма и малка базилика, както и интересен баптистерий. За него се предполага, че е първият купел, в който били покръстени заселилите се в района готски племена.Така че може да се каже, че от този баптистерий е сред първите, от които тръгва християнството към Европа. А иначе това, което правим в Нове не е просто реставрация и консервация. Идеята е когато дойдат туристи, не просто да гледат останки и артефакти, а да виждат възстановки на събития, които са се случвали на това място. Така че искаме публиката не само да гледа, а и да участва.
Всяка пролет Нове се превръща в арена на гладиаторски битки, легионерски маршове, състезания, боеве с варвари и други исторически забавни възстановки. Поводът е провеждането на придобилия широка популярност Фестивал на античното наследство „Орел на Дунав“. За да вземат участие в него, тук пристигат групи от цяла България, Италия, Румъния и Полша.
Местните самодейни групи са амбицирани почти целогодишно да осигуряват за хората, които идват, такъв вид анимация – казва г-н Александров. – За целта си сътрудничим и с туроператори, които с това се занимават. Идват чужденци, особено по време на фестивала, който всяка година привлича над 6000 души. Една част идва специално за оперния спектакъл, който се прави на открито във втория фестивален ден и винаги е тематично свързан с античността.
Снимки: svishtov.bg, bg.wikipedia.org, архив
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри места за посещение през 2025 година. Сред тях, България се откроява като привлекателна дестинация,..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град Банкя, близо до село Клисура. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в..
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..