В Министерството на културата се проведе среща на г-жа Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО, и министър Вежди Рашидов. От 2009 година, вече втори мандат, българката оглавява световната организация. Тя е сочена като един от възможните ръководители на ООН. Министър Рашидов припомни, че при предишния й мандат в България бе създаден Регионален център за нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО. А съвсем наскоро килимите, изработвани от векове в градчето Чипровци по старинен начин на вертикален стан, бяха включени в листата на ЮНЕСКО за нематериално наследство. Досега страната ни, кръстопът на различни цивилизации през вековете, има 7 паметника на материалната култура в неговия списък, два природни и вече три на нематериалното наследство. „Разбира се, както се радваме, така имаме и отговорности и задължения към ЮНЕСКО” – посочи Вежди Рашидов.
„Включването на чипровските килими в списъка на нематериалното наследство е голям успех, голяма радост за всички нас – отбеляза Ирина Бокова. – Най-важното е, че имаме планове за бъдещето”. Тя дойде в София и за да връчи на столичния кмет Йорданка Фандъкова сертификат за включването на града в друга голяма мрежа на ЮНЕСКО – на творческите градове.
„София е град на киното, това е признание за всичко, което е направено и за филмовата индустрия и културата в най-общ план за създаване на една уютна градска среда. А също така и за стимулиране и на икономически растеж, на туризма, ако щете – допълни Ирина Бокова. – Това е голяма световна мрежа и София става част от нея. Не всички градове, които кандидатстват, се включват в нея, става дума за един много сериозен процес на оценка от страна на експерти. София обаче мина през този процес и аз съм много щастлива, че това нещо се случва.”
Срещата на генералния директор на ЮНЕСКО и министър Рашидов е била обединена около темата „Културата като вектор на развитието – работни места, културен туризъм, музеи, занаяти.” Ето какво каза за Радио България Деяна Данаилова, отговаряща за международното сътрудничество в министерството:
„Стигна се до извода, че трябва да се преосмислят съществуващите политики в областта на културата, да се разработват нови стратегии, адекватни на сегашното време. Също така да се подчертае значението на културата за постигане на целите на хилядолетието за развитие. Многократно се подчерта, че културата като един цялостен сектор, който обхваща материално и нематериално наследство, културни и творчески индустрии, а също така цялата културна инфраструктура, която подпомага развитието, представянето на културата – всичко това води към постигането на устойчиво развитие по отношение намаляване на бедността, равенство между половете, социално включване и не на последно място – разкриване на нови работни места. Защото статистическите данни през последните години красноречиво говорят,че може би в културата – една от малкото области в период на криза, която генерира работни места, демонстрира голям ръст за сметка на някои други индустрии.”
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков...