Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предпазлив оптимизъм на българския бизнес за 2015 г.

БНР Новини
Снимка: архив

Българската икономика се възстановява, макар и бавно. Поне според очакванията на бизнеса за 2015-та, отразени в проучване на БТПП. Същевременно расте недоверието на реалния сектор към стабилността на икономическата политика на кабинета Борисов. Бизнесът не се чувства сигурен, че действащите регулации няма да бъдат променени по посока, която да затрудни и оскъпи дейността им.

Мениджърите очакват оскъпяване на себестойността на продукцията, което ще доведе до допълнителен натиск върху и без това изтънелите печалби. Оскъпяването на производството през следващата година ще дойде по линия на очаквано поскъпване на горивата и енергията, а също на суровините и материалите за производство. Ще се увеличи и цената на труда, изразена в очакванията за увеличаване на минималните осигурителни прагове и други такси, дължими от работодателя.

През следващата година българските компании отново ще залагат предимно на износа. Фирмите са оптимистично настроени по отношение на търсенето на световния и в частност европейския пазар, към който е насочен около 60 процента от износа на нашата страна.

Резултатите от проучването бяха оповестени на специален брифинг от ръководството на БТПП„Министерството на икономиката наскоро оповести, че 87 процента от МСП се занимават с износ, което е доста добър показател за една държава и за нейната отворена икономика”, коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов.

Все пак, темповете, с които се прогнозира нарастване на износа не са много бързи, предвид на усложнената геополитическа обстановка и несигурността в световен мащаб.

Поради недоверие към стабилността на икономическата политика и свитото потребление, фирмите остават предпазливи при планиране на инвестициите си през 2015-та. Повечето мениджъри ще запазят нивото на вложенията си от предходната година. Слабо нараства групата на оптимистите, които заявяват намерение да увеличат инвестираните средства. Фирмите очакват слаби благоприятни промени на кредитната политика на банките и леко ускоряване на работата по европейски проекти.

Логично продължение на не особено амбициозните намерения за инвестиции в бизнеса са и прогнозите по отношение на заетостта. Над половината от анкетираните български предприемачи не планират промени в това отношение. Добрата новина е, че намалява делът на фирмите, които прогнозират спад на заетостта. Леко се увеличава броят на тези, които смятат да наемат служители през идната година.

Снимка: Виргиния Стаматова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

София остана блокирана без наземен градски транспорт

Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт. Редовно работи..

публикувано на 14.05.25 в 09:58

Президентът: Мнозинството крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа

В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45