Българската икономика се възстановява, макар и бавно. Поне според очакванията на бизнеса за 2015-та, отразени в проучване на БТПП. Същевременно расте недоверието на реалния сектор към стабилността на икономическата политика на кабинета Борисов. Бизнесът не се чувства сигурен, че действащите регулации няма да бъдат променени по посока, която да затрудни и оскъпи дейността им.
Мениджърите очакват оскъпяване на себестойността на продукцията, което ще доведе до допълнителен натиск върху и без това изтънелите печалби. Оскъпяването на производството през следващата година ще дойде по линия на очаквано поскъпване на горивата и енергията, а също на суровините и материалите за производство. Ще се увеличи и цената на труда, изразена в очакванията за увеличаване на минималните осигурителни прагове и други такси, дължими от работодателя.
През следващата година българските компании отново ще залагат предимно на износа. Фирмите са оптимистично настроени по отношение на търсенето на световния и в частност европейския пазар, към който е насочен около 60 процента от износа на нашата страна.
„Министерството на икономиката наскоро оповести, че 87 процента от МСП се занимават с износ, което е доста добър показател за една държава и за нейната отворена икономика”, коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов.
Все пак, темповете, с които се прогнозира нарастване на износа не са много бързи, предвид на усложнената геополитическа обстановка и несигурността в световен мащаб.
Поради недоверие към стабилността на икономическата политика и свитото потребление, фирмите остават предпазливи при планиране на инвестициите си през 2015-та. Повечето мениджъри ще запазят нивото на вложенията си от предходната година. Слабо нараства групата на оптимистите, които заявяват намерение да увеличат инвестираните средства. Фирмите очакват слаби благоприятни промени на кредитната политика на банките и леко ускоряване на работата по европейски проекти.
Логично продължение на не особено амбициозните намерения за инвестиции в бизнеса са и прогнозите по отношение на заетостта. Над половината от анкетираните български предприемачи не планират промени в това отношение. Добрата новина е, че намалява делът на фирмите, които прогнозират спад на заетостта. Леко се увеличава броят на тези, които смятат да наемат служители през идната година.
Снимка: Виргиния Стаматова
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА..
Заради падналия сняг остава усложнена обстановката в много населени места в страната. Част от общините Априлци, Троян, Тетевен, Ловеч, Самоков и София област все още нямат ток. В Ловешко екипите на "ЕРМ Запад" и на държавния Електроенергиен системен..
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите. Особено притегателни са средновековните манастири и църкви, една от които носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на..