Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компромисът като част от българския политически живот

БНР Новини
Доц. Даниел Смилов: „Допустимите компромиси са тези, които не нарушават базови принципи на демокрацията”.
Снимка: БГНЕС

Според тълковния речник компромис е споразумение на основата на взаимни отстъпки. Компромисът трайно се настани в българската политическа лексика и ще битува още дълго време. Благодарение на взаимните отстъпки се състави и последното правителство – дясноцентристко с ляв привкус. Членове на кабинета са представители на десницата от ГЕРБ и Реформаторския блок и от лявата АБВ. Към парламентарната подкрепа на правителството се добавят и гласовете на Патриотичния фронт.

Въпросът е доколко взаимните отстъпки са допустими от гледна точка на политическата логика и морал и от друга страна до колко са оправдани – носят ли те полза както на партиите, така и на страната, каза в интервю за Радио България доц. Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии.

Според него, от Патриотичния фронт влязоха в много силна серия на кандидатури и ходове, които могат да бъдат класифицирани като водещи до недопустими компромиси. Три седмици патриотите заплашваха, че ще оттеглят подкрепата си за правителството заради назначенията на Орхан Исмаилов за зам.-министър на отбраната и на Веселин Пенев за областен управител на София. Двамата са номинации на Народна партия „Свобода и достойнство“, която е част от Реформаторския блок. Негативизмът на ПФ към въпросната партия и нейните номинации се основава на факта, че тя беше създадена от напуснали членове на ДПС.„Ако бяха отстъпили, управляващите можеха да се дискредитират, но успяха да избегнат падението. Сега, обаче, се готвят да го сторят с премахването на новините на турски от Канал 1 на БНТ“, е становището на Даниел Смилов.

Допустимите компромиси са тези, които не нарушават базови принципи на демокрацията, продължи той. Разбира се, може да има различни възгледи каква политика да се води – примерно за нивата на данъците, или за социалните помощи. При тези случаи компромиси не само са допустими. В една парламентарна демокрация с коалиционно управление те са задължителни и необходими. Беше съобщено, че Реформаторският блок се е договорил с Патриотичния фронт да подкрепи създаването на парламентарна комисия „Кой“ за сметка на свалянето на новините на турски. Да, такава комисия е безспорно необходима, но оправданият компромис на първо място трябва да е допустим. Този не е. Затова трябва да се опитат още разговори, в които и ГЕРБ да вземе активно участие. Комисия, която да обследва корпоративно-медиийните зависимости в страната е от ключова важност и тя е една от политиките, които биха оправдали оставането на настоящата коалиция на власт.

Какъв би бил оправданият компромис?, продължава доц. Даниел Смилов. Ясно е, че четирите управляващи партии са доста различни една от друга. Много от техните избиратели трудно приемат една такава коалиция. Тогава, как правителството може да убеди тези симпатизанти, че направените компромиси са необходими? Тук вече идва управленската програма. Зад какво точно стои това правителство? Обещават ли се реформи? Трябва да има ясна позиция по „Южен поток“, очакват се реформи в съдебната  и здравната система, в образованието, в администрацията и т.н. Това са някои от най-важните измерения – политики и реформи, които биха направили от настоящата коалиция не само допустим ,какъвто тя като цяло е, но и оправдан компромис. За всичко това се иска много работа както и натиск, и подкрепа от гражданите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02
Снимка: Facebook / Улиците на Стара Загора

Часовникът на кукления театър в Стара Загора е една от емблемите на града

Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..

публикувано на 08.01.25 в 08:05