Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатите започват окончателното обсъждане на бюджета

Снимка: БГНЕС
Бюджетите на НЗОК, държавното обществено осигуряване и държавата ще бъдат разгледани на второ четене в Народното събрание. Най-големи спорове предизвика предложението вноските за втора пенсия да могат да се правят или в НОИ, или в частен фонд.

ГЕРБ внесе текстовете между двете четения на Закона за държавното обществено осигуряване. В гласуваните от бюджетната комисия текстове се казва, че изборът ще може да се прави еднократно, но вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че е дал указание да бъде намерен вариант, според който, дори да преместим вноските си в НОИ, след това да може да ги връщаме в частните фондове. "Хоризонт" научи, че това ще стане с нормативен акт догодина, а не сега в основния закон.

Промените за вноските за втора пенсия не могат да бъдат обосновани с числа, тъй като не се знае колко от осигурените ще поискат да преместят парите си в НОИ и да подкрепят солидарния модел и колко ще останат с индивидуални партиди в частните фондове. Освен спорната поправка, в бюджета за общественото осигуряване се очаква да се запише, че от догодина стажът за пенсиониране ще се увеличи с четири месеца, но възрастта ще остане на настоящите си нива. Минималната пенсия за стаж и възраст ще стане малко над 157 лева, а социалната 115,15 лева от 1-ви юли. Таванът на пенсиите ще достигне 910 лева, след като от средата на годината се увеличат с 1,9 на сто по швейцарското правило.

От догодина майчинството ще се изчислява на база на дохода за последните 24 месеца, а не както е досега - 18 месеца. Максималният осигурителен праг ще скочи до 2600 лева, а земеделските производители ще плащат минимум 300 лева месечно за осигуровки.

Умишленото укриване на осигуровки ще подлежи на наказателна отговорност.

Парите за здраве ще бъдат над 3 млрд. лева, а здравната вноска се запазва на 8%.

Държавният бюджет ще има дефицит от 2,5 милиарда лева, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт. Очаква се догодина държавата да поеме нов дълг от повече от 8 милиарда лева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!