Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темата „бежанци” влезе първа и по спешност в първия работен ден на кабинета през 2015 г.

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

На спешна среща в първия  работен ден на новата година, 5 януари, вицепремиерът Меглена Кунева, която контролира силовите ведомства, обсъди с министрите на вътрешните работи, отбраната, правосъдието, регионалното развитие и земеделието остри проблеми, свързани с бежанците. Остри и толкова сложни, че неотложните решения бяха отложени и възложени за да ги доизясняват две работни групи. Спешността, с която правителството подходи към проблема „бежанци” е признак за тревога, и основания за такава има.

Изненадващо около новогодишните празници вътрешният министър заяви, че ведомството му не може само да се справя с наплива на бежанци, изпратените подкрепления на гранична полиция намаляват капацитета за противодействие на престъпността  във вътрешността на страната и в противостоенето на бежанския натиск трябва да се включи армията. По закон обаче, армията охранява границата само по време на война и с основание министърът на отбраната напомни това. Станахме свидетели на разнобой, липса на координация и прехвърляне на отговорности между двете основни силови ведомства на страната. 

Разнобой в момент, когато с настъпването на пролетта се очаква засилване на бежанския поток към България не само от изток, но и от запад, защото няколко европейски държави възнамеряват да върнат на България около 7 хиляди бежанци, проникнали в тях от нейна територия. По силата на Дъблинския регламент, бидейки първа страна, в която те са се регистрирали на влизане в ЕС, България ще е длъжна да ги приеме обратно. Има нещо абсурдно в това една страна да е критикувана от други, че е недостатъчно гостоприемна към бежанците, а същевременно същите тези други страни да отказват прием на бежанци на своя територия. Излиза, че бежанците трябва да се добре дошли само в страните по външната граница на ЕС, една от които е и България.

На спешната министерска среща по бежанските въпроси бе решено да не се отстъпва пред настояването на правозащитни организации за спиране на изграждането на телените заграждения по част от границата с Турция. Не стана ясно, обаче, кой и на каква цена ще го изгражда. 

Министрите решиха до две седмици да бъде представен план за действие за справяне с очакваното засилване на бежанския поток към България. В този срок трябва да се вземе решение за изграждане на нови центрове за настаняване на бежанци. По този въпрос е възможно съдействие на министерството на отбраната чрез предоставяне на имоти и сгради, от които не се нуждае. Кой обаче ще извърши и плати преустройството им?

Ще се търсят по-динамични връзки с ЕК по въпроса за бежанците с оглед равно споделяне на отговорностите в ЕС, за да не пада тежестта от приема на бежанци само върху южните страни. Проблемът е общ европейски и трябва общо решение, заяви след спешната среща вицепремиерът Кунева. Така настояваха и висши представители на предишното правителство, но призивите и до днес остават без отговор от Брюксел. България призовава и за подписването на общо тристранно споразумение с Турция и Гърция за съвместни мерки. Проект за такова споразумение е подготвен още от предишното правителство, но и този призив остава „глас в пустиня” и сякаш определящ е принципът „всеки да се справя сам”. Поне засега.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Социалистите определиха регистрацията на БПСЦ като тежък удар върху Православието в България

Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..

публикувано на 28.12.24 в 15:00

РИМ-София представя видео истории на знакови столични сгради

В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..

публикувано на 28.12.24 в 07:35
Катедрален храм ''Успение на Пресвета Богородица'', част от  Българска православна старостилна църква.

ВКС узакони Българската православна старостилна църква

Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..

публикувано на 28.12.24 в 01:30