Реакциите на съпричастност на българите с жертвите на кървавия атентат в Париж продължават. Засега емоциите преобладават, но скоро ще отстъпят място на размисъл. Размисъл и за това, че опасност от подобна трагедия има и в България.
След атентата в Париж главният секретар на МВР Светлозар Лазаров заяви, че България е сред страните, в които има риск от тероризъм. В момента конкретна заплаха за страната няма, но през 2012 г. на летището в Бургас бе извършен кървав терористичен акт, при който загинаха петима израелски туристи и един българин. Макар различен от този в Париж, този първи терористичен акт в най-новата история на България също бе продиктуван от ислямски фанатизъм. Извършителите още не са заловени, но има индикации, че и те, както предполагаемите автори на атентата в Париж, са израсли и живели на запад.
В България „доморасли джихадисти” няма, но пък има потенциални джихадисти расли и обучавани в арабски държави, където изповядат нетрадиционен за нея радикален ислям. В края на ноември миналата година прокуратурата, агенцията за национална сигурност и вътрешното министерство проведоха мащабна акция в пет града срещу проповядване на радикален ислям, предимно в ромски квартали. Привържениците му имат поведение, което подражава поведението на привържениците на „Ислямска държава”. Който не вярва, да потърси в YouTube клип с тяхна демонстрация в град Пазарджик, Южна България.
Представител на джихадистката групировка „Ислямска държава” приветства стрелбата срещу журналисти в Париж като първа капка на отмъщението за оскърбления срещу исляма и изказа увереност, че атентаторите са следвали пътя на „нашия шейх Осама бин Ладен” и на лидера на „Ислямска държава” Абу Бакр Ал-Багдади. Пътят на същия този Абу Бакр Ал-Багдади, който преди време обяви, че „Ислямска държава” планира да създаде халифат в Европа и че първата страна на Балканите, където ще се развее великото му черно знаме, ще е България.
Няколко дни преди „джихада” в Париж, български съд реши да бъдат екстрадирани в Испания трима джихадисти, задържани на границата с Турция – един бразилец и двама мароканци, на път да се присъединят към бойците на „Ислямска държава” в Сирия. Казусът потвърди, че освен обект на интерес, България е и транзитна държава за джихадисти.
Какви конкретни действия и ангажименти ще предприемат властите след станалото в Париж ще се разбере скоро. Несъмнено те ще са в духа на предстоящото в близките седмици предложение на ЕС за нови мерки за борба с тероризма и решенията на външните и вътрешните министри на съюза на 19 и 28 януари.
Атина ще модернизира гръцката армия до 2030 г. Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас представи пред партиите в парламента плана за промени в армията. Реформите ще обхванат и трите рода войски. До 2030 г. ще бъдат закрити 33..
Младежкият център “Захари Стоянов” в Добрич организира фолклорна среща на общностите по повод Международния ден на толерантността. Целта на събитието, което ще се проведе от днес до 17 ноември т.г., е да образова и вдъхнови участниците да..
В петък, 15 ноември, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони до предимно слънчево време. Облачно, на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
В София започват международните специализирани изложения Месомания, Пътят на млякото, Булпек, Интерфуд & Дринк и Wine & Spirits show. От 13..