Реакциите на съпричастност на българите с жертвите на кървавия атентат в Париж продължават. Засега емоциите преобладават, но скоро ще отстъпят място на размисъл. Размисъл и за това, че опасност от подобна трагедия има и в България.
След атентата в Париж главният секретар на МВР Светлозар Лазаров заяви, че България е сред страните, в които има риск от тероризъм. В момента конкретна заплаха за страната няма, но през 2012 г. на летището в Бургас бе извършен кървав терористичен акт, при който загинаха петима израелски туристи и един българин. Макар различен от този в Париж, този първи терористичен акт в най-новата история на България също бе продиктуван от ислямски фанатизъм. Извършителите още не са заловени, но има индикации, че и те, както предполагаемите автори на атентата в Париж, са израсли и живели на запад.
В България „доморасли джихадисти” няма, но пък има потенциални джихадисти расли и обучавани в арабски държави, където изповядат нетрадиционен за нея радикален ислям. В края на ноември миналата година прокуратурата, агенцията за национална сигурност и вътрешното министерство проведоха мащабна акция в пет града срещу проповядване на радикален ислям, предимно в ромски квартали. Привържениците му имат поведение, което подражава поведението на привържениците на „Ислямска държава”. Който не вярва, да потърси в YouTube клип с тяхна демонстрация в град Пазарджик, Южна България.
Представител на джихадистката групировка „Ислямска държава” приветства стрелбата срещу журналисти в Париж като първа капка на отмъщението за оскърбления срещу исляма и изказа увереност, че атентаторите са следвали пътя на „нашия шейх Осама бин Ладен” и на лидера на „Ислямска държава” Абу Бакр Ал-Багдади. Пътят на същия този Абу Бакр Ал-Багдади, който преди време обяви, че „Ислямска държава” планира да създаде халифат в Европа и че първата страна на Балканите, където ще се развее великото му черно знаме, ще е България.
Няколко дни преди „джихада” в Париж, български съд реши да бъдат екстрадирани в Испания трима джихадисти, задържани на границата с Турция – един бразилец и двама мароканци, на път да се присъединят към бойците на „Ислямска държава” в Сирия. Казусът потвърди, че освен обект на интерес, България е и транзитна държава за джихадисти.
Какви конкретни действия и ангажименти ще предприемат властите след станалото в Париж ще се разбере скоро. Несъмнено те ще са в духа на предстоящото в близките седмици предложение на ЕС за нови мерки за борба с тероризма и решенията на външните и вътрешните министри на съюза на 19 и 28 януари.
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..