Стане ли дума за зимен туризъм в България, веднага се изтъкват предимствата на големите ни планински комплекси като Банско, Пампорово и Боровец, които прославят навред страната ни в качеството й на ски дестинация. Но има друга, романтична и в повечето случаи по-евтина възможност да прекараш снежната си ваканция у нас. За целта избери малките, не толкова популярни курорти, които освен добри условия за зимни спортове, гарантират спокойствие сред сияйно бели пейзажи, далеч от шумните туристически тълпи. Като местността Юндола, например!
В разгара на зимния сезон е почти невъзможно да откриеш свободни места в местните почивни бази, особено за уикендите. А за Коледа и Нова година хотелите в целия район буквално се пукат по шевовете. Затова хората си правят резервация поне месец предварително – уверява ни кметът на село Юндола, Мехмед Местан. Оказва се, че сгушеното сред заснежените гънки на Родопите селце е добре известно сред скиорите, които оценяват уюта и красотата на това недокоснато от масовия туризъм кътче. Няколко писти, макар и не толкова големи и добре оборудвани, като в реномираните ни центрове, предлагат незабравими снежни емоции на скиори, сноубордисти и на децата с шейни. Хубавото е, че не ти се налага да чакаш премръзнал на безкрайна опашка, за да се качиш на ски влека, освен това цените тук са далеч по-достъпни. Да не говорим за възможностите за настаняване – като се започне с ремонтираните почивни станции от соца и се стигне до семейните хотели и селските къщи, чиито стопани постоянно изкушават гостите с вкусни родопски гозби. Жителите на Юндола се славят с производството си на пчелен мед и на божествено вкусни домашни сладка от боровинки и диви ягоди. От тях можеш да си купиш и домашно приготвено сирене, кашкавал и други екологично чисти продукти. В района отсядат и любители на дивата природа, които не се уморяват да се скитат из планината. А възможности за пешеходни преходи, включително и в зимни условия – колко щеш. В съседство, сред възвишенията на Рила планина, се намират природните резервати „Рогачица” и „Валявиците”, а само на 16 км от тук е Велинград, прославил се като спа столицата на Балканите. Така че след наситения със снежни емоции ден би могъл да релаксираш в някой от местните спа центрове.
Какво още трябва да знаем за Юндола и околностите?
„Намираме се между две планини: Родопите и Рила, така че Юндола е с много благоприятно разположение” – казва г-н Местан. – При нас се усеща полъхът на Бяло море, климатът ни е мек. Тук отдъхват не само българи, но и унгарци, руснаци, италианци, англичани и пр. Хората идват заради природата и чистия въздух, но най-вече – за да намерят спокойствието, което им липсва. Много често споделят, че „чуват” тишината и как снежинките падат от небето. Това е нещо, което много ги изненадва. А иначе най-малките се спускат с шейни. В Юндола имаме четири писти, в съседство е и комплекс Куртово с много добър ски влек. В местността „Старина” пък има конна база, чайна, ски гардероб и други удобства за скиорите. Но най-голямото удоволствие е да се усамотиш сред природата, да се насладиш на простора, който се е ширнал пред погледа ти и да се полюбуваш на възвишенията на планината, на шепота на гората. Красивата природа и гостоприемството са най-голямото богатство на Юндола” – каза в заключение Мехмед Местан.
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..