Приключилата 2014-а е по-силна по обем на продажбите от предходната година. През последното тримесечие се наблюдава характерното за българския пазар предпразнично оживление, когато бързаме да свършим всичко, което не е било приоритет по-рано през годината. Пазарният ръст се дължи предимно на жилищния сегмент. По данни на НСИ, цените в някои от големите градове като София, Варна, Бургас, Пловдив отбелязват трайно, макар и леко, покачване от около един процент. В други по-малки населени места в Северна и Централна България, цените все още се колебаят или отбелязват лек спад.
Според експерти, причината за оживлението в големите градове през миналата година е свързано с несигурността в банковата и финансовата сфера, която кара част от физическите лица със значителни суми на депозит да закупят имот, виждайки в това повече сигурност за парите си. По такъв начин кризата във финансовия сектор създава възможност за имотите. Очакванията са 2015-а да запази темповете от предходната година и така пазарът да продължи своето бавно възстановяване.
През тази година южните квартали на столицата ще бъдат реализирани няколко нови жилищни проекта, но със сравнително скромен размер от 5-6 хил. кв.м разгъната застроена площ. По данни на НСИ, средната цена на квадратен метър при сключените сделки през третото тримесечие на миналата година е около 760 евро, а според бранша офертите са различни, на цени между 500 и 2500 евро/кв.м в зависимост от локацията, допълнителните характеристики и довършителните работи.
Още възможности пред бизнес и логистичните площи създава и започналият процес на спад на лихвите, който в дългосрочен план може да накара „спящите пари” да се влеят в икономиката. Процесът, според Иван Велков от Национално сдружение „Недвижими имоти”: „Не е толкова видим и проследим в по-рисковите пазари, какъвто е и българският, където не само лихвените проценти оказват влияние върху различните сектори на икономическата активност, особено в сектора на недвижимите имоти, където резултатите от едно или друго решение са много по-бавни като цикъл от редица други сектори и индустрии.”
Промяната в лихвените равнища, смята Иван Велков, би довела до по-голямо използване на финансови инструменти, но евентуалния ефект от това ще видим най-рано след 6 до 12 месеца, а не веднага. Михаела Лашова, която работи в консултантска компания, коментира очакванията на бранша така:
„Ако лихвите по инвестиционните кредити намалеят, то доходността по недвижимите имоти ще се повиши, от гледна точка на това, че при 4-5 процента годишна лихва, маржът който търсят инвеститорите ще е около 3 процента. Това е стандартът горе-долу за пазара. Една офис сграда би се продавала с 8 процента доходност. Разбира се, при наличие на всички останали критерии – финансова стабилност, политическа стабилност и активен пазар.”
Инвестиционните сделки с имоти, през 2014-а са в няколко направления, допълва още Михаела Лашова: покупка на земя с цел развитие на инвестиционни проекти или продажба на офис сгради с доходност около 9 процента. Потенциал съществува пред високия клас („А”) офиси, където свободните площи са под 5 процента, което наред с търсенето от страна на колцентрове и аутсорсинг компании, отваря възможност за нови проекти.
„Тенденцията е наемите да са около 12 евро/кв.м в новите сгради клас „А”, които отговарят на изискванията на международните наематели, а при по-ниския клас офиси, цените са от порядъка на 8-9 евро.”
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов разпореди до края на деня проблемите с електроснабдяването в селищата без ток да бъдат отстранени и захранването да бъде възстановено. Все още има населени места без ток заради сложната зимна..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите и българското присъствие в политиките на региона. Днес поставяме акцент на двустранните отношения..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..