Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За българската реакция на терористичните атентати в Париж

Снимка: архив

Месец след терористичните атентати в Париж разполагаме с достатъчно материал, за да направим обзор на българската реакция на тези събития, тяхната медийна и политическа употреба. В първите часове след избиването на редакционната колегия на сатиричния вестник „Шарли ебдо“ в България беше като навсякъде: „Всички сме Шарли“. Журналисти, политици и социални мрежи изразиха единодушно възмущение от циничния коментар на един журналист, който възкликна в профила си във Фейсбук : „Французите си го получихаот толкова толерастия”. Постепенно обаче много от коментаторите и симпатизантите започнаха да стават все по-малко „Шарли“, особено като откриха, че вестникът се подиграва с персонажи от християнската религия повече, отколкото с тези на исляма. Общественото мнение се раздели на „либерали“ и „консерватори“, според това доколко и дали трябва да се ограничава свободата на словото. В крайна сметка и консерваторите се съгласиха, че Шарли си го е търсел, и си го е получил.

В медиите зачестиха изяви на събеседници с ултра-националистически и популистки възгледи, подклаждащи страхове от сирийските бежанци, потенциални носители на ислямски фундаментализъм. Докато политически отговорни управници в развитите европейки демокрации наблягахана това да се избегне амалгамата между ислям и тероризъм, в България един партиен лидер проповядваше в прав текст, че ДПС „е опасно също толкова, колкото и братята Куаши във Франция“, а ромите са потенциални терористи, тъй като лесно си сменят религията.

През последните две седмици интелектуалци и университетски преподаватели придобиха повече медийност. Сред тях кристализира „цивилизационният“ възглед, че Европа е жертва на мултикултурализма и на прекаления либерализъм в третирането на различностите и че трябва да се върне към християнските си корени и цивилизационната си мисия, особено в сблъсъка с ретроградния и опасен ислям. В крайна сметка, дясно и ляво не показаха особени различия и е редно да се запитаме защо, въпреки афиширания евро-атлантизъм, българското общество е все още така далеч от културата на развитите европейски демокрации?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зимна е обстановката в София и по пътищата на страната

Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..

публикувано на 11.01.25 в 13:07
Иван Милев,

Първият български аватар Ахинора е факт от 2025 г. и е бот инфлуенсър

Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..

публикувано на 11.01.25 в 10:34
Българският научноизследователски кораб “Св.св. Кирил и Методий” достави материали и оборудване до испанската антарктическа база на о-в Дисепшън

Български кораб достави оборудване в испанска антаркктическа база

Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..

публикувано на 11.01.25 в 10:00