Между 150 и 200 български младежи ще заминат по програмата на германското правителство „Работата на моя живот” (The job of my life) за професионално обучение в Германия. Тя се осъществява в сътрудничество между Федералната агенция по труда и службите по заетостта на няколко страни членки на ЕС, сред които и България. Според Брайко Гешанов, старши експерт към „Европейска мобилност“ на Агенцията по заетостта:
„Програмата е съобразена с глада на германската държава за определени специалисти и е насочена към нуждите й. Те търсят работници не само в сферата на строителството, но и в туризма и много технически специалности. Набират се български младежи, които задължително са завършили средно образование, но нямат още магистърска степен. Идеята на програмата е та да бъдат подпомогнати финансово със стипендия, както да научат немски в България, така и за пътуването им и по време на престоя им в Германия.”
Програмата е уникална по рода си и работи от няколко години. Интересът към нея е много голям. През тази година почти е приключило набирането на специалисти, но догодина по всяка вероятност програмата пак ще функционира. Останали се около 30 свободни места за обучение в сферата на строителството: пътно строителство и стоманобетонно строителство.
Обучението започва с курс по немски в България, а след това продължава в Германия. Всички разходи на участниците се поемат от програмата, като те получават заплащане по време на обучението. Гешанов уточнява:
„Хората, които завършат това образование, ще получат предложение за работа. Обучението, което е доста дълго – около 3 години, има значителна практическа част, която се извършва в определена компания и работодателят, който ги обучава три години, има много голям интерес след това да ги задържи при себе си.”
Това са много търсени специалности в Германия, така че, ако някой от тях реши да смени работодателя си, едва ли ще има голям проблем, тъй като ще бъде ценен за много фирми с подобна дейност, коментира още Гешанов.
У нас действат и други програми, насочени към заетост на млади специалисти. Сред тях са финансираните от ЕК 6-месечни стажове по „Еразъм Плюс“, която се представлява от Центъра за развитие на човешките ресурси и „Твоята първа работа с EURES” (Your First EURES Job), която в България се подпомага от голяма българска компания за подбор на кадри.
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..
Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците..