Между 150 и 200 български младежи ще заминат по програмата на германското правителство „Работата на моя живот” (The job of my life) за професионално обучение в Германия. Тя се осъществява в сътрудничество между Федералната агенция по труда и службите по заетостта на няколко страни членки на ЕС, сред които и България. Според Брайко Гешанов, старши експерт към „Европейска мобилност“ на Агенцията по заетостта:
„Програмата е съобразена с глада на германската държава за определени специалисти и е насочена към нуждите й. Те търсят работници не само в сферата на строителството, но и в туризма и много технически специалности. Набират се български младежи, които задължително са завършили средно образование, но нямат още магистърска степен. Идеята на програмата е та да бъдат подпомогнати финансово със стипендия, както да научат немски в България, така и за пътуването им и по време на престоя им в Германия.”
Програмата е уникална по рода си и работи от няколко години. Интересът към нея е много голям. През тази година почти е приключило набирането на специалисти, но догодина по всяка вероятност програмата пак ще функционира. Останали се около 30 свободни места за обучение в сферата на строителството: пътно строителство и стоманобетонно строителство.
Обучението започва с курс по немски в България, а след това продължава в Германия. Всички разходи на участниците се поемат от програмата, като те получават заплащане по време на обучението. Гешанов уточнява:
„Хората, които завършат това образование, ще получат предложение за работа. Обучението, което е доста дълго – около 3 години, има значителна практическа част, която се извършва в определена компания и работодателят, който ги обучава три години, има много голям интерес след това да ги задържи при себе си.”
Това са много търсени специалности в Германия, така че, ако някой от тях реши да смени работодателя си, едва ли ще има голям проблем, тъй като ще бъде ценен за много фирми с подобна дейност, коментира още Гешанов.
У нас действат и други програми, насочени към заетост на млади специалисти. Сред тях са финансираните от ЕК 6-месечни стажове по „Еразъм Плюс“, която се представлява от Центъра за развитие на човешките ресурси и „Твоята първа работа с EURES” (Your First EURES Job), която в България се подпомага от голяма българска компания за подбор на кадри.
В новогодишната нощ, вместо причиняващите стрес на хора и животни фойерверки, Столичната община предлага Светлинно представление. Светлинните ефекти, част от програмата на празничния концерт на площад "Княз Александър I", са с грижа за децата,..
Подлезът на "Орлов мост", свързващ локалното платно на бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, беше напълно преобразен и превърнат в модерно, светло и вдъхновяващо пространство с репродукции на картини на стара София. В обновения подлез са..
Свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологически обекти в Европа, според авторитетния британски вестник The Guardian, сега попадна на страниците..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на..