„От моето посещение в САЩ и разговорите ми с американски бизнесмени установих, че проблемът на българските фирми е, че те се опитват да атакуват една малка таргет група от живеещите българи в САЩ, а това е една много малка част от американския пазар. Масовият американски потребител, при съответна маркетингова политика и една по-сериозна инвазивна политика, би могъл също да бъде основен клиент. Американските граждани проявяват интерес към продукти от млекопреработвателната промишленост, традиционно познати български вина.”
Лукарски счита, че една от най-перспективните ниши за българските производители е американският Среден Запад, където по традиция рядко достигат европейски стоки. А обединяването на заинтересованите производителите в клъстер ще подпомогне тяхното по-успешно представяне на пазара в САЩ, както и ще намали разходите и ще повиши ефективността на маркетинговите мероприятия. С презентирането на българските производители в САЩ, министърът се ангажира лично предвид на предстоящото отпадане на митата в двустранната търговия, след подписването в края тази година на Споразумението за търговия между ЕС и САЩ, известно като TTIP.
Планират се подобни мерки за стимулиране на износа към трети страни, сред които държавите от Близкия Изток, Сингапур, Китай и др.
В помощ на средните и малките фирми, които през последните години се борят за оцеляването си, ще бъдат усвоени в максимален размер и ресурсите по европейските програми:
„Развитието на средния и дребния бизнес основно ще бъде подпомогнато чрез усвояването на грантовите схеми по ОП „Иновации и конкурентоспособност“. МСП са основните бенефициенти по тази програма. Идеята е да се насърчават иновативни и технологично модернизирани производства, които и в европейски мащаб и по „Планът Юнкер“, предвиждат излизането Европа от спиралата на дефлацията”, коментира плановете на правителството министър Лукарски.
По думите му, управляваната от него институция планира да предложи облекчени лицензионни и регулаторни режими, които да стимулират бизнеса.
Основните акценти в икономическата програма в краткосрочен план, според министъра на икономиката, са в следните направления:
„Нашите амбиции са да има промени в рамките на 2015-2016 г. по следните 5 приоритета: подобряване на бизнес средата и намаляване на административната тежест. Насърчаване и подпомагане на малкия и средния бизнес, прозрачност при усвояването на евросредствата по ОП „Конкурентоспособност”, насърчаване на инвестициите и промени в образованието в резултат на взаимодействието между бизнеса, висшите и средните училища и трудовия пазар. Много бизнесмени се оплакват, че има недостиг на кадри в основни отрасли. В същото време, има прекалено много кадри в други отрасли, които стоят безработни.”
След една година без приватизационни сделки, през настоящата 2015-а се очаква раздържавяване на част от държавните активи. Какви са основните приоритети в приватизацията?
„Неясно защо при предишното правителство, приватизация не се е провеждала. Имало е един проект на план, който не е бил одобрен в крайна сметка, нито от правителството, нито е минал през комисиите на НС. Нашата амбиция, заедно с изпълнителния директор на агенцията за приватизация, е да извадим дружествата, които все още не са приватизирани и при които е възможно да настъпи реален икономически ефект. Това ще стане било през борсата, било чрез открити търгове. Ясна е целта – тъй като има сериозен дефицит в бюджета, това е едно от средствата той да бъде преодолян“, каза в заключение министър Божидар Лукарскси.
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА..
Заради падналия сняг остава усложнена обстановката в много населени места в страната. Част от общините Априлци, Троян, Тетевен, Ловеч, Самоков и София област все още нямат ток. В Ловешко екипите на "ЕРМ Запад" и на държавния Електроенергиен системен..
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите. Особено притегателни са средновековните манастири и църкви, една от които носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на..