През седмицата вестник „Хюриет” съобщи, като се позовава на турската разузнавателна служба, че бойци от терористичната организация „Ислямска държава”, които имат сирийски и палестински паспорти, планират да влязат в България и да осъществят атаки в Европейския съюз. Властите в Анкара не потвърдиха, но и не отрекоха официално новината, но тя предизвика силен интерес в България, защото нейните специални служби също твърдят, при това от доста време, че силният миграционен поток поражда риск от проникване на терористи. В началото на януари тази година България екстрадира за Испания трима джихадисти, задържани на границата с Турция на път да се присъединят към силите на „Ислямска държава” в Сирия. Последва екстрадиция за Франция на друг задържан на турската граница, заподозрян като съучастник на атентатите в Париж.
Новините дошли тази седмица от Турция са обаче особено тревожни като индикация, че България е транзитен коридор за движение на терористи не само от Европа към размирните райони в Близкия изток, но и от Близкия изток към Европа. Бидейки външна граница на ЕС, България носи висока отговорност за възпирането на този процес. Ето защо, на форум в САЩ, посветен на противодействието срещу чуждестранните бойци, които напускат държавите си на местоживеене, за да се влеят в редиците на терористични групировки, българският вицепремиер Меглена Кунева обърна сериозно внимание на нуждата от засилване на контрола на външните граници на Европейския съюз. В този контекст, за кой ли път, Кунева отстоя, че разширяването на Шенген с включване на България и Румъния в него, както и плътната употреба на информационните системи от всички страни-членки на ЕС, ще допринесат за общата европейска сигурност. Казаното от вицепремиера на антитерористичен форум в САЩ тясно се кореспондира със заявената преди месец от председателя на Европейския парламент Мартин Шулц теза, че присъединяването на България и Румъния към Шенген трябва да стане част от дебатите за новата европейска стратегия за сигурност. Шенген вече не е само пространство за свободно движение на стоки и хора, а и все по-важен елемент от европейската система за сигурност. Очаква се дебатът по този въпрос да бъде актуализиран през идния месец март.
Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният Зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България . Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
В неделя, над повечето райони в Западна и Централна България облачността значително ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево и почти тихо. В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има намалена видимост и на отделни места..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..