Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанасовско езеро – лагуната на великата миграция, бялата жътва и пурпурните цветове

БНР Новини

За първи път фондация „Биоразнообразие” нарушава една десетилетна традиция, посвещавайки годината не на застрашен растителен или животински вид, а на специално място – Атанасовско езеро. През 2015-а простиращата се на север от град Бургас солена лагуна ще бъде популяризирана чрез множество събития като Карнавал на биоразнообразието, Фестивал на солта, построяване на фото-укритие, изграждане на пътека на саблеклюна и на солта.

Саблеклюн

Какво отличава лагуната Атанасовско езеро? 

Великата миграция

Снимка„Птиците са най-забележителните обитатели на езерото, разказва Радостина Ценова от фондация „Биоразнообразие”. – Всяка година се увеличава броят на видовете, които са установени или видени. Достигнахме внушителните 333 вида, от 420 за България. Птиците гнездят, почиват или прелитат, защото оттам минава най-тесният фронт на Виа Понтика. Чудото на миграцията привлича много орнитолози и природолюбители от целия свят. В края на септември те идват да наблюдават огромните ята пеликани, щъркели, грабливи и пойни птици. През есента миграцията е много по-интензивна, отколкото през пролетта. Много интересни са и местните обитатели. Те си правят гнезда не по дърветата, както сме свикнали, а в малки ямички директно на земята. За това важна част от нашия проект „Солта на живота” е изграждането на места, подходящи за гнездене.”

СнимкаБялата жътва

„Бялата жътва започва в началото на август, когато морската вода се изпарява най-интензивно и се формират кристалите сол. Солничарите по традиционен начин, на ръка добиват солта. Последните години има хидравличен транспорт – гумени ленти, които пренасят солта към големите пирамиди. Там солта се оформя по специален начин, така че да не се топи от дъждовете. Работата е много тежка, но вярваме, че традицията ще бъде запазена. Надяваме се, че 2015-а ще бъде по-сушава и ще може да се добие нормалното количество сол – около 50 000 тона, защото миналата година беше почти нулева.

Солта в необикновените й формиОстатъчните продукти от солодобива са лугата и калта. Лугата е вода с висока концентрация на сол, в която хората могат да плуват без да потъват, като в Мъртво море. Има няколко басейна, осигурени от „Черноморски солници”, където хората могат да се лекуват през летните месеци. Калта също е лековита, като 1 см от нея се получава за една година. Важно е солодобивът да продължи да съществува, защото от една страна се добива сол, а от друга се осигуряват подходящи условия за обитателите на езерото, тъй като то се разделя на отделни басейни за нуждите на солодобива с различна концентрация на сол и обитатели. Това е добър пример за взаимодействие между бизнес и природозащита.”

СнимкаПурпурните цветове

„Цветовете също се дължат на солодобива, защото най-ярките оранжево-розови са точно там, където са кристализаторите. Именно лятно-есенните месеци, когато започва да се добива солта те стават в тези наситени цветове. Необикновените природни багри са една от магиите на Атанасовско езеро.”

Фотографиите са част от календара на БФБ, посветен на лагуната Атанасовско езеро



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Безплатни учебници за всички български училища

Учебната 2024/2025 година ще е първата от десетилетия насам с безплатни учебници за всички ученици. По информация на БТА са одобрени 509 броя учебници и учебни комплекта по общообразователните предмети за учениците от 1 до 12 клас. Учебниците от втори до..

публикувано на 16.09.24 в 12:39

Министърът на образованието Галин Цоков приветства ученици, учители и родители за новата учебна година

По повод първия учебен ден служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков отправи поздрав към директорите, учителите и педагогическите специалисти в образователните институции, първокласниците и учениците, и към родителите. Наричайки деня..

публикувано на 16.09.24 в 12:31

"За“ или "против“ мобилните телефони – отворен въпрос в българското училище

Броени дни преди началото на новата 2024-2025 учебна година се прокрадна идеята за пълна забрана на мобилните телефони в училище. Основните мотиви за подобно решение са ниската успеваемост в училище, разсеяността на учениците и най-вече пагубните..

публикувано на 16.09.24 в 08:10