Директорът на Федералното бюро за разследване (ФБР) Джеймс Коми направи тази седмица официално посещение в България – трето на титуляр на този пост за последните 14 години. И трите визити на директори на ФБР станаха по време на десни правителства. Първото, на Луис Фрий през 2001 г., по време на кабинета на Иван Костов, съвпадна с момент на високо напрежение в отношенията на София с Москва заради експулсирането на трима руски дипломати, обвинени в шпионаж, за което гостът подкрепи българската страна. Двете следващи визити на директори на ФБР – на Робърт Мълър през 2011 г. и на Джеймс Коми сега – се осъществиха при правителства на Бойко Борисов, като последното също съвпада с напрежение в отношенията между София и Москва, най-вече заради конфликтната ситуация около Украйна. Бойко Борисов впрочем е желан партньор не само на ръководството на американското контраразузнаване, ако съдим и по това, че по време на първия му кабинет България е посетена също от директора на ЦРУ Леон Панета (през 2010 г.) и от директора на Сикрет Сървис Марк Съливан (2011).
Въпреки интензитета на двустранния обмен между специалните служби, би било пресилено да се каже, че българските такива са изключителен партньор на американските. Трансатлантическият интерес към тях е продиктуван най-вече от интереса към региона на Югоизточна Европа, дори ако съдим по това, че преди София Джеймс Коми посети Букурещ.
Същината на връзките между специалните служби се определя в значителна степен от предизвикателствата в региона. По време на визитите на Луис Фрий през 2001 г. и на Робърт Мълър през 2011 г. основни предизвикателства бяха трансграничната организирана престъпност, наркотрафикът на Балканите и полагането на основите на пряко сътрудничество между правоохранителните органи на двете страни. Сега, при визитата на Джеймс Коми, основно внимание бе отделено на борбата с тероризма, необходимостта от ново антитерористично законодателство и противодействието на корупцията. Новото е, че директор на ФБР се ангажира с практическо обучение на български прокурори, специализирани в борба с тероризма. По-висока тежест бе придадена и на сътрудничеството на борбата с финансовите престъпления, особено срещу легализирането на незаконно придобити парични средства. По преценка на директора на ФБР, благодарение на Интернет България и САЩ са практически „съседни държави“ в борбата срещу организираната престъпност, тероризма и киберпрестъпността.
Визитата си в София Джеймс Коми направи в първата част на своя десетгодишен мандат като директор на ФБР. Това, според самия Коми, предполага още много негови визити в България, а предвид еднаквото мислене по въпросите на борбата срещу престъпността, може да се очакват нови моменти във взаимодействието между американското контраразузнаване и българските му партньори. Вероятно трябва да се очакват такова развитие още в близко време.
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество?..
Във вторник , 19 ноември, в ранните сутрешни часове на места в низините, котловините и около водните басейни ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около минус 2°. През деня ще преобладава..
Близо 300 000 българи от страната и чужбина са участвали във втория Ден на четенето, който се състоя на 15 ноември, предаде БТА, позовавайки се на инициаторите. Празникът е бил отбелязан в 1078 училища, 238 библиотеки и читалища, 438 детски..
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от..
През нощта ще бъде ясно и почти тихо и след полунощ на места около водните басейни и в низините ще започнат да се образуват мъгли или ниска облачност...
Спортисти със Синдром на Даун днес влизат в ролята на инструктори в голям Зумба фестивал в София, за да мотивират децата с увреждания да спортуват и да..