Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ иска по-строг контрол на банките в България

Снимка: архив

След стреса от миналогодишната банкова криза в България, сега изглежда идва ред на проверки на банките, препоръчани от приключилата в петък редовна пролетна мисия на Международния валутен фонд. Препоръките съвпадат с обявени вече от българската централна банка намерения на за затягане на контрола.

2014 година ще се запомни в България като годината на краха на четвъртата по големина финансова институция в страната – Корпоративна търговска банка, и на напрежението, което този срив предизвика в цялата банкова система и разтърси националните публични финанси. След като сътресенията бяха поставени под контрол и напрежението сред гражданите беше овладяно на огромна за държавата цена, през новата 2015г. предстоят нови изпитания за българските банки. Този път заплахата за тях идва от Българската народна банка (БНБ), пресирана настоятелно от МВФ.

През 2014 г. БНБ се оказа неподготвена за внезапно избухналата криза и реагира неадекватно на трудната ситуация. За 2015-а МВФ препоръчва тя да действа по-твърдо и по-решително, проверявайки до основи състоянието, сметките и бизнеса на подопечните й търговски банки. Това поне става ясно от решението на БНБ да ползва услугите на международно призната одиторска компания, която да прегледа качеството на активите в цялата банкова система, както обясни силно критикуваният управител на централната банка Иван Искров.

Презумпцията при вземането на решение банките в България да бъдат проверени от международна консултантска компания е, че чуждите експерти ще бъдат по-прецизни, по-безпристрастни и по-обективни в анализите и оценките си. Дали обаче може да се има пълно доверие на такъв вид мултинационални фирми, действащи в българските условия, не е много сигурно като се има предвид, че точно една от трите най-престижни консултантски и одиторски фирми в света беше заверила отчетите и балансите за последните няколко години на вече затворената от БНБ Корпоративна банка и твърдеше до последния момент, че всичко в нея е наред. Тази компания си беше свършила работата толкова небрежно, че след като стана ясно действителното положение на търговската банка, компетентните власти в страната заплашиха консултантите с отнемане на лиценза, но всичко в крайна сметка се размина само със солена глоба. Очевидно строгият контрол върху търговски банки ще трябва е съпроводен и от по-високи изисквания към проверяващите ги инстанции, независимо дали са национални или чуждестранни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Образователната програма "Неразказаните истории на българите" с голяма подкрепа в страната и чужбина

Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни..

публикувано на 12.11.24 в 16:19

България за втори път има собствен павилион на конференцията за климата на ООН

Президентът Румен Радев откри форума "Бъдещето на конкурентоспособността при нетна нула" в българския павилион на конференцията за климата на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан. Панелът, посветен на конкурентоспособността на икономиките в условия на..

публикувано на 12.11.24 в 16:05
Министерство на правосъдието сграда

Министерството на правосъдието предлага изцяло нов закон за личния фалит

Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за възстановяване и устойчивост. По Закона за несъстоятелност на физическите лица или закона за..

публикувано на 12.11.24 в 12:39