Населението на Централна Европа и балтийските страни застарява по-бързо и се смалява в сравнение със старите страни-членки на Европейския съюз. Това показват данни от изследване на Световната банка „Застаряващата Европа”. В България тези процеси са с най-лоши показатели. По официални данни на Националния статистически институт, населението на България намалява с 5 души на час или с над 45 хиляди на година – толкова, колкото са жителите на един средно голям град в страната.
Обяснението е просто. Смъртността е най-високата в ЕС и шестата в света, според годишния доклад "Световна книга на фактите" на ЦРУ от март 2014, раждаемостта е изключително ниска, емиграцията е огромна. Но за всички тези тъжни факти има причини и основната е слаборазвитата икономика и закономерно съпътстващата я масова бедност и лоши условия на живот.
Преди 25-30 години българите почти стигнаха 9 млн., сега вече са около 7 милиона, а според прогнозите на Евросъюза към 2050 г. ще са малко над 5,7 млн. души, ако спешно не се вземат драстични мерки.
Колкото и просто да изглежда на пръв поглед обяснението за надвисналата над страната демографска катастрофа, толкова сложни и почти невъзможни за решаване изглеждат проблемите, които предизвикват тази драматична ситуация. Защото са свързани както със социалната, културната и икономическа политика, така и с етнически и религиозни напрежения, с геополитически интереси, с климатичните промени и с още какво ли не. С две думи казано – с условията на живот. Когато се раждаш в мизерия, когато израстваш полуграмотен и без каквато и да е култура, когато започнеш да си търсиш работа без всякаква квалификация и трудови умения, когато колкото и да работиш, получаваш заплата, която едва стига да си платиш електричеството, водата и жизнено необходимата, но със съмнителни качества, храна, никой не се и замисля дори за наследници, които да живеят още по-лошо и от него. И затова броят на новородените българчета постоянно намалява – от около 120 хиляди годишно по времето на тоталитаризма до 60 хиляди в наши дни, което ни нарежда на 210-то място в света. Раждаемостта в развитите държави по света навсякъде намалява и населението старее. Но малко са страните, в които за някакви си двайсетина години бебетата са намалели двойно.
Младите, енергичните, образованите, амбициозните и квалифицираните българи пък не намират условия и перспективи за житейска и професионална реализация в най-бедната и слабо развита страна в Европейския съюз и търсят своето лично щастие в чужбина. Някои твърдят, че те са над 1,5 млн. А именно тази социална група е с най-големия икономически потенциал и възможности, това са хората, които градят живота си, семейството си, кариерата си и материалното си благосъстояние. Тях обаче ги няма в България, те работят в полза на други икономики.
България ще участва в съвместни обществени поръчки в областта на отбраната на ниво ЕС по проекти за придобиване на системи за противовъздушна отбрана IRIS-T и гаубици CAESAR. Министерството на отбраната е заявило и е получило одобрение още..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много по-бърз и функционален, казва докторантът Иво Михов от Центъра за квантови технологии на..
Дискусия за ролята на културата като средство за противодействие на насилието и младежката агресия организират "Гьоте институт"- България и Сдружение "Фабрика за идеи" от 16:00 г. до 18:00 ч. в "Гьоте институт" в София. Отворената дискусия с вход..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 ще се проведе в София между 24 и 25 февруари. Темата на софийското домакинство е “Бъдещето на..
На 24 февруари "България днес" е изпъстрена със събития и прояви общностите на сънародниците ни зад граница. Ще започнем с темата за свободата и бъдещето,..