Първата българска интерактивна карта на екологичните конфликти и на добрите практики е вече факт. Благодарение на нея всеки може да получи свободен достъп до информация за опасните огнища на замърсяване, както и възможност да подава сигнали заслучаи, застрашаващи околната среда. С новия си проект младият екип от сдружение „За Земята“ се надява да мобилизира българската общественост в борбата за опазване на природата.
Идеята е не само да се визуализират проблемните огнища в България и по света, но и да се показват случаите, при които тези казуси са били разрешавани от местните общности. „Така хората ще могат да се ориентират географски къде има подобни на техните проблеми и да обменят опит с цел преодоляването им” – обяснява Тодор Славов от сдружение „За Земята”. Еко активистите се надяват по този начин да помогнат за създаването на мрежа от взаимоотношения между отделните общности, ангажирани с опазването на околната среда. Как функционира уникалната карта? На адрес www.map.zazemiata.org си избираме дадена точка на Земята и чрез зумване започваме да търсим наличието на екологичен проблем или добра практика в радиус от 1 до 100 км. Един бегъл поглед върху онлайн картата разкрива цяла плеяда проблеми, свързани с неефективното дългосрочно складиране на отпадъци в България. Попадаме и на различни казуси на ядрени замърсявания или на такива, свързани с уранодобива, например.
„В кремиковския район има стари уранови мини, които са закрити, но не напълно рехабилитирани. Там е налице повишена радиация – обяснява Тодор Славов.- Това е районът около София, където хората ходят на излети. И сме маркирали тези точки с изоставените мини, с изтичането на отпадни води с висока радиоактивност. Така хората ще видят къде не е желателно да ходят на туризъм. Друг сериозен казус са екоконфликтите във Варненския район. От картата научаваме за сделката на голяма чужда банка у нас, свързана със закупуването на парцел на Черноморието, който обаче се намира в защитена територия – става дума за местността Камчийски пясъци на северното ни крайбрежие. Ето още един емблематичен случай за екоконфликт на наша територия.“
С подобни проблемни еко огнища можем да се запознаем като зумнем онлайн картата в останалите точки по света. Другото нейно предимство е, че всеки може да качи информация за добри и лоши екологични практики, с които се е сблъскал в даден регион, като осигури достъп до снимки, линкове и всякаква онлайн информация. Така попадаме на интересни конфликтни огнища, които са били потулени благодарение на съвместните усилия на местните общности.
„Такъв бе случаят с инсинератора в Каспичан, където хората проведоха успешно един референдум – разказва Тодор Славов. Там имаше проект за изгаряне на медицински отпадъци, но местното население инициира референдума, в резултат на който въпросният проект бе спрян. Показателен пример за добра практика откриваме и в т.нар. екоимение Обичковци край Белоградчик. Неговите обитатели се стремят към устойчиво самодостатъчно съществуване в хармония с природата. Освен това редовно организират семинари по екостроителство с глина.“
В сайта можем да открием някои от най-значимите екоцентрове в България, които са отворени за посетители, а броят им постоянно се увеличава. При разработването му младите активисти от „За земята“ са почерпили вдъхновение от международния атлас за екологични конфликти www.ejatlas.org, създаден по проект на ЕС, в който участва и тяхното сдружение.
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с напредването на деня ще намалее. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4° – по-високи..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..