След като в първата седмица на март директорът на ФБР Джеймс Коми посети България, а по-късно вицепремиерът Меглена Кунева направи посещение в САЩ, разговори във Вашингтон проведе и новият вътрешен министър на България Румяна Бъчварова. Първото задгранично посещение на Бъчварова в новото й качество оправда една прогноза на Радио България от началото на март, че може да се очакват нови развития в двустранните връзки в сигурността.
Макар и министър от няколко дни, Бъчварова бе приета от ключови фигури като секретаря по вътрешната сигурност на САЩ Джей Джонсън, главния федерален обвинител Лесли Колдуел, помощник-държавния секретар и ръководител на Бюрото за дипломатическа сигурност Грегъри Стар, помощник-държавния секретар за Европа и Евразия Виктория Нюланд, координатора на Държавния департамент по въпросите на контратероризма Тина Кайданау. В сигурността взаимодействието явно не само се развива с бързи темпове, но и бързо прецизира своите цели. Явно между двете страни има и високо взаимно доверие по приоритети като борбата против тероризма, граничната сигурност и киберсигурността. България и САЩ са твърде раздалечени от географска гледна точка, но граничната сигурност придобива все по-голяма тежест в тяхното сътрудничество. При най-новите обстоятелства в света, това подсказва, че взаимният интерес, който диктува това сътрудничество, са превенцията на транзита на чуждестранни бойци от и към конфликтни райони, трафикът на хора и различните други форми на трансгранична престъпност. От особен интерес за България е да ползва базите данни на американския Национален контратерористичен център, на Центъра за скрининг за терористи и на Националния целеви център към Департамента за вътрешна сигурност, във връзка с което по време на визитата бе сключено специално споразумение.
От САЩ министър Бъчварова отлетя за Канада. Тук българската страна прояви специфичен интерес към канадския опит в интеграцията на имигранти, но съществено внимание бе отделено също, както и в САЩ, на въпросите на граничния контрол и предотвратяването на трафика на чуждестранни бойци от и за конфликтни райони. Дали пък не се очертава нещо повече от двустранно сътрудничество по тези въпроси с държави отвъд Атлантика? Логично би било, защото при новите предизвикателства в света многостранното взаимодействие в сферата на сигурността все повече се утвърждава.Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни..
Президентът Румен Радев откри форума "Бъдещето на конкурентоспособността при нетна нула" в българския павилион на конференцията за климата на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан. Панелът, посветен на конкурентоспособността на икономиките в условия на..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за възстановяване и устойчивост. По Закона за несъстоятелност на физическите лица или закона за..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..
Младежкият център “Захари Стоянов” в Добрич организира фолклорна среща на общностите по повод Международния ден на толерантността. Целта на..