Българската прокуратура привлече тези дни в три града от Южна България – Пазарджик, Пловдив и Асеновград – осем души по делото срещу последователи на „Ислямска държава”. Така обвиняемите по делото станаха общо 15. Подобна операция прокуратурата, Агенцията за национална сигурност и Вътрешното министерство проведоха през ноември миналата година в пет града. Тогава бяха, предимно в ромски квартали, задържани 7 души за проповядване на радикален ислям. Сега мотиви на обвинението са участие в група, която проповядва религиозно-екстремистка идеология, иска изграждане на халифат и осъществява пропаганда за война. Свидетели твърдят, че задържаните са отправяли във „Фейсбук” призиви за джихад и насилие, а един от призивите им е гласял: „Обявяваме джихад, ще режем глави на пленените неверници”. Според обвинението, с пропагандата си групата е целяла не само да се популяризира в България, но и да търси връзка с „Ислямска държава”, както и подкрепа и финансиране от тази организация. Обстоятелствата, сред които действията на властите протичат, са някак объркващи и противоречиви. Ръководството на ислямското вероизповедание в България твърди, че в страната няма радикален ислям, а традиционен. Някои експерти по ислямски въпроси и специалисти по сигурността и са на мнение, че не става въпрос за радикален, а за политически ислям, а акции, като провежданите в България, са всекидневие в света и страната се нуждае от промени в законите, за да се избегнат опасности оттук нататък. Дори самата прокуратура избягва да обвинява задържаните в „радикален ислям” и ги подвежда под отговорност за проповядване на „антидемократична идеология”. При дадените обстоятелства действията на правоохранителните органи са някак несигурни. Несигурни пред заплахи за рязане на глави на неверници … най-вече заради липса на закон, който да инкриминира дейностите, свързани с радикалния ислям, пък бил той не такъв а политически, защото опасността от тези действия е вече твърде осезателна.
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения. "Обстановката около нас и в близките държави е нестабилна, а войната е нещо страшно, което може да..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..