„Расте, но не старее” е написано в герба на един от най-древните градове в Европа – София. А можем да кажем също, че тя пази своята история и се гордее с нея. В периода 2010 – 2012 година в центъра на града се проведоха археологически проучвания във връзка с изграждането на метростанция „Сердика 2”. Така се стигна до реализацията на проекта „Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика”. Сердика е старото име на селището, идващо от наименованието на тракийското племе серди. В началото на IIвек, при римската власт, то получава градски статут. Най-големият разцвет на града е в началото на IIIвек и продължава с пълна сила през IV, Vи VIстолетия. Именно от този период са разкритите части от 7 улици, 2 раннохристиянски базилики, 9 сгради със значителни размери, сред които една резиденция, и изключително интересни и цветни мозайки. Намерени са дървени конструкции на жилища от Iвек, които са рядка находка. В североизточната страна на комплекса пък е открит голям бански комплекс с басейн, датиращ от IVвек. Проучването е дело на Националния археологически институт с музей към БАН.
На 8 април стартира заключителният етап на проекта. Комплексът е един от най-големите български музеи на открито и ще бъде напълно готов до октомври. Зоната с площ от 8000 кв. м, разположена между площад „Независимост” и бул. „Мария Луиза” ще бъде реставрирана с помощта на европейско съфинансиране по Оперативна програма „Регионално развитие”.
Античният комплекс „Сердика” ще предлага обособени места за музейно експониране на находките, зони за отдих, пространства за провеждане на сценични дейности и изложби, артгалерия и книжарница. Част от находките ще бъдат изложени в автентичния си вид, а останалата част, която не е успяла да издържи на товара на годините, ще бъде пресъздадена максимално реалистично.
Малко повече за структурата на комплекса разказа Иван Колелиев, представител на дружество „Антична Сердика“:
Ще се изградят стълбища, междинна тераса, площадка и четири асансьора. Те ще направят средата достъпна за хора, които имат проблеми с придвижването. Ще има зали, технически помещения, пространства за културни мероприятия. Даденостите, които са тук, ще се комбинират със съвременните изисквания за градска среда. Това ще бъде един музей на открито, който ще може да се посещава от голям брой хора, жители и гости на столицата.
Кметът на София Йорданка Фандъкова посочи, че Столичната община е инвестирала и ще продължава да инвестира в културно-историческото наследство. За да бъдат запазени находките, се наложи проектът за изграждането на метростанцията да бъде променян 5 пъти.
Минувачите бяха развълнувани и с интерес гледаха откриването на последния етап от начинанието, въпреки студеното и дъждовно време. Ето какво отговори Снежана Йорданова, която току що бе пристигнала в София, на въпроса дали би посетила „Сердика“, когато бъде завършена:
Разбира се. Ще дойда на всяка цена. Затова минах оттук, за да разгледам. Сигурно ще бъде добре подредено, ще има интересни неща, защото това са исторически разкопки. Със сигурност ще видим нещо вълнуващо от миналото.
Тя сподели, че в родният й град Русе също има изключително много старинни забележителности, които си заслужава да бъдат посетени.
Маргарита Дашева, която се разхождаше с малката си дъщеричка и й четеше описанието на античния център, каза:
Бих ги посетила с удоволствие. Детето ми е малко, но аз непрекъснато му разказвам, надявам се, че тези неща остават в паметта му и като порасне, ще знае.
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи..
Днес, в рамките на 44-тия фестивал за спортни филми "Златен Паладин" в Палермо (Италия) ще бъде показан филмът на режисьора Николай Илиев "Без..
Българският филм "Стадото", режисиран от Милко Лазаров, е обявен за най-добър филм в международната конкурсна секция на 30-ия Международен филмов фестивал в..