В музея „Лувър“ в Париж днес се открива изложба "Епопея на тракийските царе – археологически открития в България". На церемонията по откриване ще присъстват представители на правителствата на България и на Франция. Поканени са също генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева и известната френска певица с български произход Силви Вартан.
Научната концепция и подборът на експонатите за изложбата са направени от трима френски и двама български учени. Представени са 1629 експоната от 17 български музея и 20 експоната от Лувъра и 11 други културни института, сред които и от Британския музей и Музея Прадо. Основен акцент в експозицията е уникалният шедьовър на античното изкуство – бронзовата портретна глава на тракийския цар Севт III от фонда на Националния археологически институт с музей при БАН в София. Експозицията е разположена в четири зали в крило "Ришельо" в близост до пирамидата и ще може да бъде видяна от най-многобройната музейна публика в света в периода от 16 април до 20 юли 2015 г.
Ето как един от френските куратори на изложбата – Александър Баралис, оцени пред Радио България значението на събитието:
Вие добре разбирате, че за България това е уникално събитие, с изключителен интерес, ако съдим по това, какво пише пресата. Има и една еволюция, ако съдя по моите приятели, които преди 14 години, откакто работим заедно с България, не знаеха почти нищо за нея. Сега познават планините, Черноморието, красотите, културата на страната. Направена е голяма крачка, повярвайте ми! Отваряйки вратите на Лувъра, директорът Жан Люк Мартинез дава уникален шанс на България да представи своето културно богатство, един съвременен поглед на историята и вярвам, че това е само началото на едно изключително ползотворно сътрудничество, защото България има още какво да покаже на света.
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината..
Късометражният филм "Човекът, който не можеше повече да мълчи" – копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения, и "Стажантът" с участието на..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя..