Европейската комисия (ЕК) ще представи скоро стратегия за изграждане на единен цифров пазар – това заяви заместник-председателят й Андрус Ансип по време на кръгла маса по темата. Европейците са наясно с големия избор и конкурентни цени, които интернет, в качеството на най-големия световен пазар може да предостави. Но са налице много бариери, когато опитат да прекосят Стария континент онлайн. Ако обаче бъде създаден единният европейски цифров пазар, през следващите 4-5 години може да се генерира допълнителен ръст от 250 млрд. евро, коментира вицепремиерът Томислав Дончев.
Според естонския еврокомисар Ансип:
Правителствата имат ключова роля за развитието на по-бързи, по-ефективни и по-евтини услуги през интернет. В цяла Европа обаче въвеждането на информационно-комуникационната революция се бави – отбеляза още той и зададе риторичния въпрос: Хората и бизнеса са мобилни – защо услугите в обществения сектор да не са свързани помежду си.
Пример за подобна прекъсната връзка между отделните звена на администрацията у нас е подаването една и съща информация за финансовите резултати на фирмите към статистиката, данъчната администрация и търговския регистър. При наличие на връзка между системите на трите ведомства, информацията може да се подава еднократно.
Министърът на транспорта и информационните технологии Ивайло Московски, представи основните насоки на платформата за електронно правителство: свързване на публичните регистри, идентификация през интернет, снабдяване с бърз интернет на 29 области от страната. Проектите се движат в срок и няма да има закъснение. Северозападният район на България, който от години спечели славата на изостанал в ЕС, е включен в съвместен проект с целево европейско финансиране, в който участват още Румъния и Сърбия. Идеята е оптичната мрежа на трите държави да се обедини и в региона да се развиват високи технологии. Министърът изрази удовлетворение от сътрудничеството между държавата и бизнеса в областта на информационните технологии.
Че електронното правителство, а не магистралите и санирането е първостепенен приоритет на кабинета, стана ясно от експозето на заместник-министър председателя по икономическата политика и еврофондовете Томислав Дончев. На него се залага надеждата да повиши конкурентоспособността на икономиката. Ето како каза още Дончев:
Новият закон, който подготвяме за обществените поръчки и който ще бъде факт към средата на годината, ще даде законодателна основа за въвеждане на електронни поръчки. С помощта на ЕБВР вече е създаден отдел за електронни обществени поръчки. Имаме осигурено финансиране за целия процес в рамките на ОП “Добро управление”.
Министър-председателят Бойко Борисов се похвали, че е заимствал идеята патрулите на пътна полиция да са снабдени с камери от опита на Естония. По думите му цифровизацията на пътните полицаи в Естония е довело до рязък спад на корупцията. В тази връзка, Борисов обеща камери и за българските митничари.
Атина ще модернизира гръцката армия до 2030 г. Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас представи пред партиите в парламента плана за промени в армията. Реформите ще обхванат и трите рода войски. До 2030 г. ще бъдат закрити 33..
Младежкият център “Захари Стоянов” в Добрич организира фолклорна среща на общностите по повод Международния ден на толерантността. Целта на събитието, което ще се проведе от днес до 17 ноември т.г., е да образова и вдъхнови участниците да..
В петък, 15 ноември, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони до предимно слънчево време. Облачно, на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..
В четвъртък , 14 ноември, ще бъде облачно и с повсеместни валежи от дъжд, по-значителни по количество в Западна и Централна Северна България. Ще..