Тези дни лидерътна социалистите Михаил Миков обяви, че партията му ще търси подкрепа за оспорване пред Конституционния съд на новия държавен дълг от 8 милиарда евро. Социалистите очакват такава подкрепа от отцепилата се от тях лява партия АБВ, от новоучреденото ляво движение „Българска пролет” и от националистическата партия „Атака”. Вероятно е тази подкрепа да прерасне в съюзяване за местните избори през есента. Наскоро местните организации на социалистите получиха свобода да влизат в коалиции с други леви сили. АБВ, макар да подкрепя дясното правителство на ГЕРБ, се насочва към взаимодействие със социалистите, а „Българска пролет” определя като най-вероятни свои партньори БСП, АБВ и „Атака”. По този начин, още месеци преди местния вот, в страната се очертават опозиционни леви изборни съюзявания с националистически привкус. Изключение прави само опозиционното Движение за права и свободи, което по принцип обича да играе само. Картината вдясно е по-различна. Партия ГЕРБ, която в момента упражнява изпълнителната власт в коалиция с десния „Реформаторски блок”, възнамерява на местните избори не само да участва сама, но и да удържи убедителна победа. Реформаторският блок смята, въпреки това, на втори тур да се бори за местни малцинства заедно с ГЕРБ и коалицията „Патриотичен фронт”, която сега в парламента по принцип подкрепя управляващите. Но въпреки изявените вече намерения на основните политически сили, картината за местния вот е още твърде неясна и може да се промени. Местните избори, особено в български условия, са твърде специфични според социолозите и не бива да се правят изводи, свързани със съотношението на силите в национален план. Отсега обаче може да се каже, че те ще са сериозно изпитание за политиците. Управляващата ГЕРБ ще отбранява позициите си сама, без политическата подкрепа, която има в момента в изпълнителнатавласт. Ако очакванията й се оправдаят – добре, но ако не – може да се изправи пред нови предсрочни парламентарни избори. Като най-млада формация, Реформаторският блок ще търси добро представяне в големите областни центрове и най-вече в София, където участниците й имат традиционна подкрепа. За БСП местният вот трябва да покаже, дали тя се съвзема от поражението на последните парламентарни избори. Така, още към края на пролетта, има всички основания за очакване на много оспорвана предизборна надпревара.
Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ. При новородените през изминалата година най-популярно за..
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..