За трета поредна година инициативата „До работа с колело“ ни насърчава, вместо да натиснем педала на газта, да използваме велосипеден транспорт. Кампанията протича от 1 до 30 май и е организирана от „Велоеволюция” – сдружение от доброволци, които подкрепят придвижването с колело и се стремят да показват предимствата на този вид транспорт за хората, които са решили да пътуват по здравословен, ефективен и екологичен начин.
Каква е основната цел на кампанията разкрива Радостина Петрова, координатор на сдружение „Велоеволюция”:
Целта ни е да разберем каква е динамиката на развитието на велосипедния транспорт, дали има градове, в които повече хора преимуществено се движат по този начин, дали броят на велосипедните пътувания нараства в сравнение с миналите години. Кампанията, разбира се, е и за удоволствие. Човек може да види колко постига сам и какви ползи му носи велосипедът.
В инициативата може да участвате както индивидуално, така и отборно – с приятели, колеги от работата или университета, съученици и т.н. В последния ден на месец май най-упоритите и издръжливи колоездачи ще бъдат отличени. Участниците имат възможност да въвеждат километрите, които са изминали в индивидуална или отборна класация, както и в такава по населени места, след като се регистрират в сайта. Добрата новина е, че човек може да се включи във всеки един момент и при добро желание да задмине конкурентите си по резултат.
Радостина сподели кои са дните, в които българите най-често избират велотранспорта:
Най-активно хората използват велосипеди в делничните дни. Пикът е в сряда. Човек като че ли не обича да стане в понеделник и да яхне колелото. Вторник, сряда и четвъртък са най-активните дни. Хората са активни велосипедни туристи също през уикенда или в почивни дни. Ние ги насърчаваме да споделят всяко разстояние, което са изминали с колело. Включваме разходките и пазаруването, а не само ходенето до работа. Приели сме една широка дефиниция. Целта е да видим къде, колко и как се използва велосипедът. Интересното е, че се очертава голяма туристическа ниша в България – хората наистина карат много.
Велоеволюцията включва също нещо много полезно – велообучение за по-неопитните велосипедисти. Предварително подготвени инструктори, които са активни колоездачи, ще разкрият пред обучаващите се тайните на безопасното придвижване по улици, булеварди и велоалеи. Идеята е да се мотивират все повече хора да заменят колата или градския транспорт с нещо полезно за здравето и по-леко за околната среда.
Къде се провеждат обученията разказва Радостина:
Избираме маршрут в градска среда, в реална пътна среда. Редуваме по-спокойни улици с по-натоварени, различни типове кръстовища, като участниците преминават през всяка ситуация с помощта на инструкторите, за да затвърдят полезните умения за движение с велосипед в града. Абсолютно всеки, който вече може да управлява велосипед е добре дошъл, за да научи как да го прави по-безопасно в градска среда. За хората, които нямат собствен велосипед, но си спомнят движенията от детските си години, ние ще осигурим велосипед под наем. Призоваваме хората да бъдат по-смели по отношение на колелото.
Други доброволци пък ще помагат с преброяването на велопотоците в столицата.
Колоездачи споделиха и някои промени и подобрения, които очакват да се случат в бъдеще – изграждане на все повече велоалеи, направа на паркинги за колела, възможност за велосипеди под наем, което отдавна е практика в западна Европа. Основен проблем също е забраната за превоз на велосипедите в градския и междуградския транспорт.
През месец май 2014 година в „До работа с колело“ имаше участници от 30 български града и 5 села. Бяха изминати общо 94846 велосипедни километра.
Снимка: Луиза Лазарова
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от Българско дружество за защита на птиците в зона "Комплекс Мандра-Пода" по "Натура 2000" край..
Нови три области - Габрово, Монтана и Кюстендил, обявяват грипна епидемия от сряда – 29 януари. В Пловдив и Варна удължават действието на вече въведените ограничения, като от 29 януари до 4 февруари ще бъде преустановен и присъственият учебен..
Посолството на България в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая. Това съобщиха за БТА от Министерството на външните работи по повод на информацията от шведската прокуратура за задържането на..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..