На 28 май на сцената на Софийската опера ще се състои премиерата на „Ловци на бисери“ от Жорж Бизе. Постановката е режисирана от проф. Светозар Донев и ще бъде дирижирана от Дидие Талпен, френски дипломат и музикант. Силно привързан към оперения репертоар от своята родина, той дирижира в България „Роберт Дяволът” от Джакомо Майербер в Националната опера в София, „Граф Ори” от Джоакино Росини във Варненската опера, „Хубавата Елена” в Музикалния театър и др. В рамките на Летния фестивал в Пловдив участва в изпълнението на сценичната версия на „Ловци на бисери” от Жорж Бизе с участието на сопраното Ирина Жекова и няколко френски изпълнители.
Дидие Талпен е учил флейта, фагот, музикален анализ и камерна музика, както и дирижиране във френската Висша национална консерватория и към фондация „Йехуди Менухин”. Хваща палката на 18 години и дирижира първия си концерт в Париж. Той е признат специалист и в областта на музиката от 18-и и 19-и век. Ето какво още ни сподели Дидие Талпен за предстоящата премиера на „Ловци на бисери”:
Жорж Бизе е композирал около десетина опери. Разбира се, „Кармен” е една от най-репертоарните и обичани от публиката в света. Що се отнася до „Ловци на бисери”, това произведение е написано през 1863 г., когато той е едва на 25 години. Премиерата е в театър „Лирик” в Париж и след няколко спектакъла, творбата просто изчезва от репертоара на театъра… Но независимо от това, сюжетът привлича меломаните до ден днешен със силата на истинското приятелство, любовта, драматизма и нестихващите емоции между основните персонажи Надир, Зурга и Лейла… Бизе има един изключително фин почерк, мелодиката му е много характерна, но не бих казал, че е лесен за изпълнение. Напротив, той е едно предизвикателство за самите оркестранти, както и за диригента. Това е една великолепна опера! Сътруднича си и с диригента Валентин Спасов, удоволствие е да се работи с него, както и с оркестъра.
Тук е мястото да споменем, че „Ловци на бисери” е стара любов на проф. Светозар Донев. „В първата си постановка през 1980 г. бях пленен от екзотиката на сюжета и странните отношение между героите, които често дешифрирах като архаични. Днес имам различен поглед и нов прочит на операта” – сподели режисьорът. От трупата уточняват, че това е третата реализация на творбата в историята на Софийската опера.
Дидие Талпен е бивш съветник по културните въпроси към посолството на Франция в България и директор на Френския културен институт в София през периода 2010-2013 г. Ето какво сподели г-н Талпен за изложбата „Епопея на тракийските царе” в Лувъра:
Това е един изключително красив проект, който се конкретизира с тази невероятна изложба. Усетих тръпката още в самото начало, защото подготовката се извършваше няколко години. Радвам се, че имах възможност да бъда част от екипа, че колегите след мен осъществиха това невероятно културно събитие.
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...