Приближаването на изборите за местна власт бе повод за публична дискусия в София, посветена на отчетността в политиката и политическата легитимност, организирана от фондация „Фридрих Науман“ и Европейския либерален форум.
Това, което установихме по време на дискусията бе, че имаме формални изисквания за отчетност, които се спазват частично, – каза политологът д-р Ваня Нушева, програмен директор на „Прозрачност без граници“. – Разполагаме с едно добре уредено законодателство по отношение на финансирането на политическите партии и на предизборните кампании. Същевременно резултатите от наблюдението на редица неправителствени организации и изследователи в тази област показва, че има несъответствие между средствата, които се изразходват в изборния процес и това, което се отчита. Свидетели сме на опити за финансиране чрез фирми, или чрез бюджетите на публични институции. Да не говорим за купуването на гласове. Всичко това не присъства в отчетите на политическите партии. Това е един от аспектите на проблема. По време на дискусията вниманието ни бе привлечено от необходимостта от контрол. Отчетността в политиката се свързва и с прозрачност, и с контрол осъществяван поне на две нива – граждански и институционален. Тук много ключова е ролята на гражданите, на избирателите, но не само в рамките на изборния процес. Когато говорим за финансиране на политическата дейност знаем, че много малко е участието на обикновените симпатизанти, на членовете на политическите партии в управлението. Т.е. при отчетността на партиите ролята на вътрешнопартийните механизми за демокрация са изключително важни. Необходимо е да бъде поставен акцент и върху процеса на обсъждане, на консултиране на подготвените решения. В последните седмици един от съществените проблеми, ангажирали публичното внимание, са поредица от решения на местните органи на властта по разпродажба на общинска собственост без предварителна консултация с хората които живеят в населеното място. Виждате колко широк кръг от въпроси могат да бъдат разглеждани в контекста на отчетността и на легитимността на управлението. Това, което бих искала да подчертая е, необходимостта от съответствие между политически намерения, предизборни програми от една страна и реалните политически действия и решения в процеса на управление. Тогава, когато имаме несъответствие между тези две категории, доверието на избирателите в политиците е много ниско и не можем да говорим за едно ефективно изпълване със съдържание на думата отчетност“.
Според политолога, легитимността в политиката не се изчерпва само със законността. Тя се допълва от авторитета и доверието.
Политическите партии трябва да сериозно да насочат вниманието си към подобен тип поведение, – продължава политологът. – Ние сме свидетели на един процес в последните години, при който политическите партии все повече се затварят от въздействието, както на своите партийни членове и симпатизанти, така и от по-активното участие на широк кръг граждани. Политиката започва да се превръща в занятие на един ограничен кръг от хора, които нямат ефективна и стабилно подържана връзка с по-широк кръг от избиратели. Тук вече говорим и за разбиране как се прави политиката. Реалният вътрешнопартиен живот е основния инструмент, по който могат да бъдат определяни и дневния ред, и приоритетите за една политическа партия, както нейните послания, предизборни програми. Крайният етап на това са действията в управлението. Така че, един от ключовите елементи за отчетност и за доверие на институциите е гражданите да имат много по-активна роля и в процеса на формиране на вътрешнопартийни политики, и в процеса на важни управленски решения от страна на институциите.
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Мнозинството от австрийските компании, инвестирали в България, очакват икономическият климат в страната да остане стабилен (54%) или да се подобри (13%) през следващите 12 месеца. Това показа традиционната "Анкета сред австрийските инвеститори в..
Към момента няма данни за пострадали български граждани при пожара в хотел в ски центъра Карталкая в Северозападна Турция. Това предаде БТА, позовавайки се на Министерството на външните работи. Посолството на България в Анкара е в контакт с местните..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около..
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални..