Президентът на Португалия Анибал Каваку Силва направи посещение в България, което е продължение на един двустранен политически обмен, определян и от София, и от Лисабон, като отличен. Каваку Силва е третият португалски президент посетил България в последните години, а същевременно Португалия също бе посетена от трима български президенти. Редовен обмен осъществяват също правителствата и парламентите, но въпреки това и двете страни отчитат, че отношенията в икономическата сфера са далеч от реалния си потенциал.
И с пълно основание – стокообменът между България и Португалия през 2014 г. бе едва 158.1 млн. евро, не само скромен, но и с 18.8% по-нисък в сравнение с предходната година. По данни на БНБ, за периода 1996–2014 г. привлечените инвестиции от Португалия в България са в размер на 26 млн. евро. Поради тези обстоятелства президентите се договориха в София, че увеличаването на икономическия обмен трябва да бъде поставен във фокуса на двустранното сътрудничество оттук нататък. При това в сфери с висока добавена стойност като иновациите, научните изследвания, въвеждането на електронни услуги, увеличаването на инвестициите в образованието и практическата подготовка на младите хора в съответствие с нуждите на бизнеса.
С разбирането, че реализацията на новата насоченост на икономическите отношения се нуждае от институционална подкрепа и насърчаване на контактите на компаниите от двете страни, в програмата на визитата на Каваку Силва бяха включени учредяване на Смесена българо-португалска търговска камара, както и подписване на и меморандум между българските Агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Агенция за инвестиции и Агенцията за инвестиции и външна търговия на Португалия.
Взаимни интереси България и Португалия имат не само в двустранен план, но и в рамките на ЕС. Президентът Плевнелиев увери госта си, че за България интерес представлява опитът на Португалия в усвояването на европейските структурни фондове. С основание българският държавен глава припомни, че в годините след своето присъединяване към ЕС Португалия беше наричана „добрият ученик на Европа“ и успя чрез усвояването на структурните фондове да осъществи мащабна политика за модернизация и изграждане на модерна транспортна инфраструктура. От първостепенна важност и за България, и за Португалия, са също изграждането на единен Енергиен съюз, както и на връзки между националните системи за електричество и газ. Съвпадението на интереси в рамките на ЕС е сериозна предпоставка за развиване на сътрудничеството в многостранен план, особено по време на предстоящото българско ротационно председателство на ЕС през 2018 г. До поемането на председателството България си поставя за цел да се присъедини към Шенгенското пространство, към Единния банков надзорен механизъм и към Европейския енергиен съюз, за което от състоялите се в София разговори се подразбра, че също очаква португалска подкрепа. Така, визитата на президента Каваку Силва в София по същество очерта засилване на сътрудничеството не само в икономическата, но и в политическата сфера.
В четвъртък , 14 ноември, ще бъде облачно и с повсеместни валежи от дъжд, по-значителни по количество в Западна и Централна Северна България. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще са между 1° и 6°, а..
В София започват международните специализирани изложения Месомания, Пътят на млякото, Булпек, Интерфуд & Дринк и Wine & Spirits show. От 13 до 16 ноември в Интер Експо център, над 330 производители, дистрибутори, търговци от България и..
В сряда , 13 ноември, през нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планините над 500 м надморска височина – от сняг. Без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на неделните ни училища "Св. Св...
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..