Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Митов: „Отношенията ни със САЩ са в една от най-добрите си фази”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Половин година след като американският държавен секретар Джон Кери посети София, българският външен министър Даниел Митов е на работно посещение в САЩ за преглед на стратегическия диалог между двете страни. През януари Кери и Митов се договориха този диалог да се води в рамките на четири работни групи – по сигурността и отбраната, по енергийната сигурност, по върховенство на закона и по образованието.

Разговорите на министъра са работни, а информацията за тях – относително оскъдна. Все пак някои негови изявления потвърдиха ясно проамериканската ориентация на правителството. Още преди визитата Даниел Митов посочи, че отношенията на България със САЩ са в една от най-добрите си и сериозни фази, а това се случва в ситуация, при която България геополитически се намира на кръстопът между два конфликта – единият в Близкия изток, а другият в Украйна. Вече в САЩ, в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, ръководителят на българската дипломация разсея илюзията, че българското правителство е против наложените на Русия санкции заради Украйна. Такава илюзия възникна наскоро, заради някои различия между изявления на президента Плевнелиев и премиера Борисов по въпроса. Президентът Плевнелиев публично се изказа за продължаване, а премиерът – за отмяна на санкциите срещу Москва. Във Вашингтон външният министър недвусмислено заяви, че поведението на Русия днес е сериозна заплаха за сигурността на България и санкциите спрямо нея трябва да се запазят, независимо от всичките им реални и мними недостатъци. От цялата тази поредица изявления се разбира, че макар да търпи загуби от санкциите срещу Москва и от съответните им контрасанкции, България, ще се придържа към възприетата от Запада линия, докато противоречията между Русия, САЩ и ЕС не се уредят.

Във Вашингтон министър Митов изтъкна, че енергийната политика на България е успешна отчасти и заради партньорството със САЩ. Това партньорство някои  възприемат като  предназначено най-вече да ограничи изключителната зависимост на България от руските енергийни доставки. Някои събития напоследък поставят доставките на руски газ драматично под въпрос, но от Вашингтон Митов увери, че руски газ в България няма да спре да тече, защото за това има договор до 2030 година, а задачата е да се изградят нови връзки, които да помогнат за разнообразяване на снабдяването с газ и така да намалят неговата цена. Дали и по какъв начин на разговорите в САЩ е било отчетено намерението на Русия през 2019г. да спре окончателно транзита на газ през Украйна, откъдето идва около 90 на сто от газа за България, още е неизвестно.

Силно впечатление направи и уверението на министър Митов, че България подкрепя Трансатлантическото търговско споразумение между ЕС и САЩ. За въпросното споразумение в Европа още няма обща позиция. Част от правителството в София смята, че то няма да вреди на малки държави като България, а ще ги защитава. Според вицепремиера Ивайло Калфин, обаче,  във варианта, в който до момента е договорено, Трансатлантическото споразумение не би трябвало да бъде подкрепено, защото ще донесе повече вреди, отколкото ползи. Темата продължава да е отворена и докато министър Митов е в САЩ, в София се разбра, че европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом ще посети България през септември за още дискусии по проблемите на правителствено и неправителствено ниво. Междувременно, визитата на външния министър в САЩ продължава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новото българско правителство – край на политическия хаос или временно затишие?

България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..

публикувано на 20.01.25 в 13:10

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00